CHP'li Nazlıaka: ‘Her 5 aileden biri yardıma muhtaç’

CHP Aile ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Türkiye’de her 5 aileden birinin yardıma muhtaç olduğunu belirterek, “AKP, sosyal destek verdiği hane sayısındaki artışla övünüyor. Destek verdikleri hane sayısını artırmakla değil, desteğe muhtaç olmayan yurttaş sayısını arttırmakla övünmeleri gerekir” dedi. Yapılan sosyal desteklerin de şeffaf olmadığına dikkat çeken Nazlıaka, “Kimi yerde bir kişi birden fazla kurumdan destek alırken gerçek ihtiyaç sahibinin destek alamadığı bir süreç yaşanıyor. Bu durum, derinleşen yoksulluğun yüzümüze bir tokat gibi çarpılmasıdır. Bu, AKP’nin utancıdır” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma: 05.05.2024 - 14:26
CHP'li Nazlıaka: ‘Her 5 aileden biri yardıma muhtaç’
Abone Ol google-news

CHP’li Aylin Nazlıaka, bugün partisinin genel merkezinde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, AKP’nin 2023 Seçim Beyannamesi’nde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görev alanına giren politikalarla ilgili vaatlerinin 1 yıllık performansını değerlendiren Nazlıaka, gerçekleştirilemeyen vaatleri belirtti. Açıklamada ifade ettiği vaatleri Cumhuriyet’e değerlendiren Nazlıaka, “Kadının aile kavramı içerisine hapsedildiğini” söyleyerek “Onlarla bizim anlayış farkımız var. Biz kadını güçlendirmekten bahsederken, onlar kadını aile içerisinde güçlendirmekten bahsediyor. Örneğin bir kadın şiddet görüyorsa, kol kırılır yen içinde kalır mantığıyla aile bütünlüğü bozulmasın diye kadının buna göz yummasını bekliyorlar” dedi. 

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE KOYACAĞIZ'

Bakanlığın kadınların karar alma süreçlerine katılımını güçlendireceklerini söylediğini de belirten Nazlıaka, “Kadınların hakkını gasp ederken bile kadınların görüşüne başvurmuyorlar. İstanbul Sözleşmesi bir gecede feshediliyor, Medeni Kanun tartışmaya açılıyor. Kadınların kendi kazanımlarıyla ilgili bile fikrini almıyor. Nasıl teşvik edecek?” sorusunu yöneltti. Bu kapsamda Nazlıaka, “Çocuğa yönelik istismar ve kadına yönelik şiddete sıfır toleransla yaklaşacağız, İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koyacağız” diye konuştu. 

'OKULLARA İMAM SOKTULAR'

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Erken yaşta evlilik, kadına yönelik şiddet, çocuk işçiliği, çocuk ihmali gibi sosyal problemlerin çözülmediğini itiraf ettiğini” vurgulayan Nazlıaka, “Beyannamede, 2028 yılında yoksulluk sınırının altında olduğu için ailenin yanında desteklenen çocuk sayısının yüzde 40 artacağı öngörülüyor. Yani şu an 64 bin çocuk var, 2028’de 230 bin olacak diyor” ifadelerini kullandı. Çocukların eğitimine ilişkin de konuşan Nazlıaka, “Çocuklarımız teknolojiye daha uyumlu olacak, mühendislik alanında yönlendirilmek üzere ilave ders programları geliştirilecek diyorlardı. Ama çocuklar için ÇEDES projesini uygulamaya koydular. Okullara imam soktular. Son 10 yılda suça sürüklenen çocuk sayısı yüzde 148 oranında artmış durumda” ifadelerini kullandı. 

'YOKSULLUK YÜZÜMÜZE TOKAT GİBİ ÇARPTI'

TÜİK’ten alınan bilgilere göre, Türkiye’de her 5 aileden birinin yardıma muhtaç kaldığını aktaran Nazlıaka, “AKP, sosyal destek verdiği hane sayısındaki artışla övünüyor. Oysa ki bu ülkede derinleşen yoksulluğun önümüze çıkan tablosudur. Onun için destek verdikleri hane sayısını artırmakla değil, desteğe muhtaç olmayan yurttaş sayısını arttırmakla övünmeleri gerekir” ifadelerini kullandı. Yapılan sosyal desteklerin de şeffaflık ilkesine uygun yapılmadığına dikkat çeken Nazlıaka, “Kendi yandaşlarını kayırıyorlar. Kimi yerde bir kişi birden fazla kurumdan destek alırken gerçek ihtiyaç sahibinin destek alamadığı bir süreç yaşanıyor. Bu durum, derinleşen yoksulluğun yüzümüze bir tokat gibi çarpılmasıdır. Bu, AKP’nin utancıdır. Biz yoksullukla samimi olarak mücadele edecek ve sosyal destekleri bir lütuf olarak değil, sosyal devlet olmanın bir gereği olarak vereceğiz” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler