Depremzede çocuklar Menzil cemaatine teslim: 'Yüzlerce çocuk köyümüzde' açıklaması

Türkiye'deki en yaygın dinsel yapılanmalardan biri olan Menzil cemaati, Adıyaman’da aynı adlı köyde 1100 depremzede çocuğun bulunduğunu açıkladı, çocuklara 'tekbir işareti' yaptırdığı görüntüleri paylaştı.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 12:35
Depremzede çocuklar Menzil cemaatine teslim: 'Yüzlerce çocuk köyümüzde' açıklaması
Abone Ol google-news

Deprem felaketinde en fazla yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Adıyaman'da 2 bin 300’den fazla bina yıkıldı, 4 bin 600 kişi ise yaşamını yitirdi. Felakette yakınlarını kaybeden çocukların ise çeşitli dinsel yapılanmalara bağlı dernek ve vakıflara teslim edildiğine dair birçok iddia dile getirilmişti. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Menzil köyünden gelen görüntüler de iddiaları doğrular nitelikte oldu. 

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Kahta'da cemaatle aynı adlı köyde, Buhara Evleri adı verilen 41 bloktan oluşan bin daire inşa edildi. Cemaat, köydeki bu yapılarda toplam 7 bin 100 yetişkin depremzede ile 2 binin üzerinde çocuğun “misafir edildiğini” açıkladı. Yapılan son açıklamaya göre de Menzil Köyü’nde hâlâ 3 bin 850 yetişkin ile bin 1100 çocuk bulunuyor. 

ÇOCUKLARA TEKBİR İŞARETİ YAPTIRILDI

Cemaat yöneticilerinin de bu köyde yaşadığı bilinirken deprem öncesine kadar köyde güvenlik üst düzeyde tutuluyor, cep telefonu ile çekim yapılmasına izin verilmiyordu. Ancak Menzil cemaatinin sosyal medya hesaplarından görüntüler paylaşıldı. Cemaatin sosyal medya hesaplarından küçük çocukların “tekbir işareti yaptığı” fotoğrafları “Ne kadar misafirimiz varsa hepsinin gönüllerini ısıtmaya çalıştık” ifadeleriyle paylaştı. Paylaşılan bir başka videoda ise “Buhara Evlerinde depremzede çocuklara yönelik etkinliklerden biri” denilerek çocuklara dini sorular yöneltildiği görüldü.

Ayrıca Menzil Cemaati’nin önemli isimlerinden biri olan Muhammed Saki el Hüseyni de deprem bölgesinden fotoğraflar paylaşıyor. Hüseyni’nin sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir fotoğrafta askerlerle bir polisin, karşısında “el pençe divan” durduğu görüldü.

BAKANLIK REDDEDİYOR AMA...

Deprem felaketi nedeniyle birçok çocuğun ailesini kaybettiği veya çocukların kaybolduğu belirtiliyor. Depremin ilk günlerinden bu yana bazı depremzede çocuklara devlet tarafından sahip çıkılmadığı da iddia ediliyor. Bu iddialara ilişkin daha önce açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "Deprem bölgesinde şu ana kadar ailelerine ulaşılamayan refakatsiz çocuklar konusunda tek yetkili kurum bakanlığımızdır” ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce de çocukların İsmailağa cemaatine bağlı vakıf tarafından yürütülen bir yatılı Kuran kursuna verildiği ortaya çıkmıştı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler