Türkiye Barolar Birliği'nden adli yıl mesajı: Savunma hakkına saygı adil yargılanmanın temelidir

Türkiye Barolar Birliği (TBB) adli yılın başlaması dolayısıyla "Savunma Hakkına Saygı Adil Yargılanma Hakkının Temelidir" başlıklı bir mesaj yayımladı.

Yayınlanma: 01.09.2023 - 13:24
Türkiye Barolar Birliği'nden adli yıl mesajı: Savunma hakkına saygı adil yargılanmanın temelidir
Abone Ol google-news

81 ilin baro başkanlıklarının imzasıyla yayımlanan Türkiye Barolar Birliği (TBB) mesajında, avukatlık mesleğinin evrensel insan hakları temelinde ve meslek onuruna yaraşır şekilde icra edilmesi için, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve adil yargılanma hakkı ile savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmesinin önemine işaret edildi.

Avukatlık mesleğinin güçlendirilmesine de dikkat çekilen mesajda, şunlar kaydedildi:

"Avukatlık hizmetlerinde kalitenin artırılması hedefine ulaşılabilmesi için ilk atılması gereken adım, hukuk fakültelerine girişte uygulanan yükseköğretim başarı sıralamasının ivedilikle 100 bine, ardından kademeli olarak 75 bine ve 50 bine yükseltilmesidir. Hukuk fakültelerine akreditasyon uygulaması getirilmeli, akredite olamayan fakültelere önce süre verilmeli, süresi içerisinde şartları sağlayamayan fakülteler kapatılmalıdır."

Yeni adli yıldan beklentilere de yer verilen mesajda, "Hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, başta adil yargılanma hakkı olmak üzere hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir hukuk düzeni için savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygının gereklerinin yerine getirildiği bir adli yıl diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Mesajın sonunda şu vurgular ifade edildi:

"Vatandaşların kendilerini hukuki güvenlik içerisinde hissettikleri ülkeleri, diğerlerinden ayıran en temel etmen, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığıdır. Adalet mülkün temeli; adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı; adil yargılanma hakkının teminatı ise savunma hakkı ve bağımsız avukatlık faaliyetidir. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin ya geç tecelli ettiği veya hiç tecelli etmediği bir adli sistemin mülkün temeli olması mümkün olmadığı gibi, savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmeyen bir yargı sisteminden adil yargılanma beklenmesi de mümkün değildir. Hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, başta adil yargılanma hakkı olmak üzere hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir hukuk düzeni için savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygının gereklerinin yerine getirildiği bir adli yıl diliyoruz. "


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler