Eski hakem Selçuk Dereli, MHK'deki istifayı değerlendirdi

Eski hakem Selçuk Dereli, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Serdar Tatlı'nın istifasını Cumhuriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

22 Ekim 2021 Cuma, 15:00
Eski hakem Selçuk Dereli, MHK'deki istifayı değerlendirdi
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Serdar Tatlı'nın görevi bırakmasının ardından, koltuğa kimin oturacağı hala belirsizliğini koruyor. 

Kulüpler Birliği ile TFF üyelerinin MHK konusunda toplanmasının ardından istifa haberi geldi. Eleştirilerin odağındaki Başkan Serdar Tatlı, Türkiye Futbol Federasyonu ile yaptığı görüşmenin ardından istifa kararı aldı.

Türk futbolunun son 20 yılında MHK, 14 kez yönetimde el değiştirirken, 10 farklı isim başkanlık koltuğuna oturdu. Bu da Türkiye Futbol Federasyonu'nun nerede yanlış yaptığı sorusunu akıllara getirdi.

Eski hakem Selçuk Dereli, konuya dair görüşlerini Cumhuriyet.com.tr'ye açıkladı. 

Dereli, TFF'nin yönetiminde de değişikliğe gidilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

"Serdar Tatlı'nın Merkez Hakem Kurulu'na getiriliş şekli zaten yanlıştı. Dolayısıyla göreve başladığında da bu işi yapabileceği noktasında inancım yoktu ve başaramadı. Bırakması en doğru karar. Bence Türk futbolunu bu duruma getirenlerin tamamının, bulunduğu görevleri bırakması lazım. TFF'nin de Türk futbolunun bu duruma gelmesinde ciddi sorumluluğu var. TFF'de de bir değişikliğe gitmek lazım. Çünkü Türk futbolu bugün bu hale geldiyse, bunun baş sorumlusu Türkiye Futbol Federasyonu'nun başarısız hamleleridir. TFF'nin özerkliğiyle ilgili olarak kamuoyunda zaten ciddi tartışmalar var, bu yüzden Serdar Tatlı yetmez; TFF de gitmeli. Oğuz Servan gidiyor, Yusuf Namoğlu geliyor. O gidiyor, Zekeriya Alp geliyor. O gidiyor Serdar Tatlı geliyor. Hep aynı isimler. Oraya bu işi doğru yapacak, başarılı bir isim bulamadılar. Çünkü ahbap-çavuş ilişkileriyle Türk futbolunu yönetmeye çalışıyorlar. Bu işler böyle olmaz." 

Dereli, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından attığı, "Bana sakın gelmeyin, sizinle çalışmam." paylaşımına da açıklık getirdi ve "Zaten bize gelmezler, ama duruşumu görmelerini istedim. Ben, Türk futbolunu bu hale getiren bu zihniyet ile birlikte çalışmam. Bana Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı teklif etseler bile, bu anlayışın olduğu bir yerde asla bulunmam. Bizim bu konudaki duruşumuz nettir. Görev beklentileriyle ne duruşumuzu, ne de beklentimizi belirleriz." ifadelerini kullandı.