Araştırmacılardan tepki çeken bitki isimlendirmesi... Bitkiye 'Kürdistan' ismi!

Rusya Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı Van’da yeni bir bitki türü keşfetti. Keşfettikleri yeni bitkiye “Seseli kurdistanicum” adını vermeleri ise dikkat çekti.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 11:25
Araştırmacılardan tepki çeken bitki isimlendirmesi... Bitkiye 'Kürdistan' ismi!
Abone Ol google-news

Rusya Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi’den Dr. Dmitry Lyskov, Ivan Kroupsky, Tahir Samigullin ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Fırat, Van’da yeni bir bitki türü keşfetti.

Araştırmacılar, yeni keşfettikleri bitki türünün ayrıntılarını uluslararası botanik ve mikoloji dergisi olan “Nordic Journal of Botany” adlı dergide yayımladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi adresini de taşıyan “Seseli kurdistanicum (Apiaceae), a new species from Van Province, eastern Turkey” adlı makalede, söz konusu türün “seseli leptocladum” adlı bitkiyle yakından ilişkili olduğu belirtildi.

Araştırmacıların, keşfedilen yeni bitkiye “Seseli Kurdistanicum” adını vermesi ise dikkat çekti. Araştırmacılardan biri olan Fırat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitim Bölümü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı’nda görev yapıyor. Fırat’ın AKP’nin kurucularından ve eski HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ın kuzeni olduğu öğrenildi.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler