Gazetecilere peş peşe gözaltı!

Gazeteci Fırat Can Arslan, Sibel Yükler ve Delal Akyüz evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Öte yandan, bugün gazeteci Evrim Kepenek de evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı. Gazetecilerin gözaltına alınmasına Hukukçu Figen Çalıkuşu'ndan tepki geldi. Çalıkuşu yaşananları 'demokrasi adına büyük bir utanç' olarak nitelendirdi.

Yayınlanma: 25.07.2023 - 08:53
Gazetecilere peş peşe gözaltı!
Abone Ol google-news

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Delal Akyüz ve Fırat Can Arslan ile T24 editörü Sibel Yükler'in evlerine polis tarafından baskın düzenlendi. 

Gazeteciler gözaltına alındı. 

BİANET EDİTÖRÜNÜN EVİNE BASKIN

Öte yandan, bianet Kadın ve LGBTİ+ hakları editörü Evrim Kepenek’in evine de polis baskını düzenlendi. Beyoğlu Güvenlik Şube’ye bağlı polisler, bugün öğlen saatlerinde Kepenek’in Beyoğlu'ndaki evini bastı.

Polisler, bir saat süren aramanın ardından editör Kepenek'i gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesine dair ise bilgi verilmedi. 

"DEMOKRASİ ADINA BÜYÜK BİR UTANÇ"

Hukukçu Figen Çalıkuşu, gazetecilere yönelik gözaltıları demokrasi adına büyük bir utanç olarak nitelendirdi.

Hukukçu Figen Çalıkuşu, halkın haber alma hakkını savunan 4 gazetecinin bugün peş peşe gözaltına alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilere yönelik hukuksuz müdahalenin kabul edilemez ve demokrasi adına büyük bir utanç olduğunu ifade eden Çalıkuşu, basın özgürlüğü kavramının giderek anlamını yitirmesine de dikkat çekti.

“TOPLUMUN ÖZGÜRLÜKLERİ TEHDİT ALTINDA”

Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın özgürlüğünün, son zamanlarda sansür ve baskı rejimi altında ezildiğine işaret eden Çalıkuşu, medyanın doğru haberlere ulaşmayı zorlaştığını ve toplumun haber alma hakkını olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Çalıkuşu, “Gözaltına alınan gazetecilerin özgürlüklerinin ihlal edilmesi sadece bireylerin değil, tüm toplumun özgürlüklerinin tehdit altında olduğunu göstermektedir” dedi.

Basın çalışanlarının demokrasi açısından önemli bir rol üstlendiğini belirten Çalıkuşu, keyfi gözaltıların ve haksız müdahalelerin bir an önce son bulması gerektiğini vurguladı.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler