Deprem bölgesi Hatay'da alınan beton örneğinden deniz kumu çıktı!

Kahramanmaraş merkezli depremler büyük yıkıma uğrayan Hatay'da alınan beton örneğinden, deniz kumu çıktı. Sağlam zeminde 15 dakika süren karot alma işlemi, Emek Mahallesi'ndeki bir binada 3 dakika sürdü.

Yayınlanma: 03.06.2023 - 13:09
Deprem bölgesi Hatay'da alınan beton örneğinden deniz kumu çıktı!
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır yıkıma uğrayan 11 ilden biri olan Hatay'da ağır hasarlı binaların yıkım ve hafriyatı dönüştürme çalışmaları sürüyor.

Yıkılan binaların yerleri dümdüz bir arazi olarak bırakılırken, ölüm olaylarının yaşandığı bölgelerde karot ve demir örneği alma işlemleri de devam ediyor.

İKİYE BÖLÜNDÜ!

Antakya ilçesine bağlı Emek Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yıkılan ve ağır hasarlı binaların enkazı kaldırıldı. Bu noktada da hayatını kaybedenlerin yaşadığı binaların zeminleri yaklaşık bir metre kazılarak taşıyıcı sistemlerden karot makinesiyle 3 beton numunesi alındı. Normalde sağlam bir zeminde ortalama 15 dakika süren beton numunesi alma işleminin, mevcut zeminde 3 dakika gibi kısa sürede alındığı görüldü. Hemen ikiye bölünen numunenin içinde yoğun şekilde deniz kumunun olduğu görüldü.

"SAĞLAM ZEMİNDE YARIM SAAT HARCIYORUZ"

Karot alma işlemlerini yürüten firma görevlisi Özgür Altan, şunlar söyledi:

"Normalde binalardan da alıyorduk karotu. Şu an kepçe önümüzden temeli açıyor oradan alıyoruz. Diğer ekibimiz binalardan alıyor. Biz buradayız, dosya numarasına göre gidiyoruz. Bize gün içerisinde dosya numaraları veriliyor. Savcılık öncülüğünde kepçeyle yerler işaretleniyor. Biz de aynı şekil gelip karot ve demir örneği alıyoruz. Ortalama bir binadan 3 karot ve 9 demir örneği alıyoruz. Sağlam zeminde her aldığımız örnek için yarım saat, 45 dakika süre harcıyoruz."

"ALDIĞIMIZ ÖRNEKLER ÇOK KÖTÜ DURUMDA"

Aldıkları numunelerin çoğunun içinden kum çıktığını dile getiren Altan, şöyle devam etti:

"Karot makinesi çok rahat giriyor. Örnek aldığımız yerler çok kötü durumda. Hep deniz kumuyla yapılmış. Çok sağlıklı bir yer değil. Normal, sağlam bir zeminde 15 dakika sürüyor örneği almak, burada 3 dakika falan sürüyor. Çürük ve deniz kumu olmasından dolayı makine rahat gidiyor."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler