Habertürk spikeri, Pınar Gültekin davasından çıkan karara isyan etti: Canlı yayında gözleri doldu

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı için önce ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Sonra da mahkeme 'haksız tahrik' olduğuna karar vererek Avcı'nın cezasını 23 yıla indirdi. Skandal karara, Habertürk spikeri Afşin Yurdakul canlı yayında tepki gösterdi. "Bu ülkede bunları konuşamayacaksak, neleri konuşacağız?" diyen Yurdakul'un gözleri doldu.

Yayınlanma: 20.06.2022 - 15:56
Habertürk spikeri, Pınar Gültekin davasından çıkan karara isyan etti: Canlı yayında gözleri doldu
Abone Ol google-news

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Cemal Metin Avcı 13. duruşmada ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Mahkeme, Avcı'nın cezasını 'haksız tahrik' indirimiyle 23 yıla indirdi.

Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı ise beraat etti.

HABERTÜRK SPİKERİ CANLI YAYINDA İSYAN ETTİ

Skandal karar, kısa sürede Türkiye gündemine otururken; söz konusu haberi sunan Habertürk spikeri Afşin Yurdakul canlı yayında isyan etti. Yayında gözleri dolan Yurdakul, "Bunları konuşmayacaksak, bu ülkede neyi konuşacağız bilmiyorum" dedi.

Yurdakul, karara şu sözlerle isyan etti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nde bir kadın olarak ve bir basın mensubu olarak; bir kadın cinayeti haberini, sonrasında açıklanan yargı kararları vicdan yaralayıcıysa, haber gibi dümdüz okuyup geçmek çok zor. Karşımızda vahşice işlenmiş bir cinayet var ve 'haksız tahrik' ile 23 yıla indirilmiş bir cezadan bahsediyoruz. İnsanın gönlüne, kulağına şu geliyor: 'Vahşice öldürülürseniz, 23 yıl alıyor bunu yapan.' Böyle bir his oturuyor içinize. 

Bunları konuşmayacaksak, bu ülkede neyi konuşacağız bilmiyorum. Bugün vicdanınız yaralanmıyor, sızlamıyorsa, ben hepinize yazıklar olsun diyorum."

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi olan Pınar Gültekin, 16 Temmuz'da Ula ilçesindeki evinden ayrılmış ve daha sonra kendisinden haber alınamamıştı.

Ailesi ve yakınları, bir süredir sosyal medya üzerinden Gültekin'in bulunması için kampanya düzenliyordu.

Ailesi ve arkadaşlarının sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre, Gültekin en son Akyaka'dan Muğla'ya gelmek için durakta beklerken görülüyordu. Ayrıca, Gültekin'in Menteşe'deki bir alışveriş merkezine gittiği ve üzerinde beyaz bir elbisenin olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Jandarma, Gültekin'i bulmak için arama çalışmalarını bahsi geçen alışveriş merkezi civarında yoğunlaştırdı. Çalışmalar sürerken, Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda bir kadın cesedi olduğu ihbarı geldi.

Bulunan cesedin Gültekin'e ait olduğu tespit edildi. Yapılan ilk incelemeler, Gültekin'in boğularak öldürüldüğünü ve daha sonra cesedinin bir varile konarak, ormanlık alana bırakıldığını ortaya koydu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon