Hatay'da kanalizasyon kâbusu

6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Buna karşın özellikle Hatay’da barınma ve altyapı sorunları çözülebilmiş değil. Antakya, İskenderun, Defne ve Samandağ’da depremle beraber daha da artan altyapı sorunu halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde iş makinelerinin müdahalesiyle patlayan kanalizasyon aylardır yapılmadı.

Yayınlanma: 08.02.2024 - 03:00
Hatay'da kanalizasyon kâbusu
Abone Ol google-news

Kanalizasyon akıntısının beş metre mesafesindeki konteynerde kalan Fikret Erkuş, Cumhuriyet’e konuştu. Deprem sırasında iki aylık çocuğu olduğu için geçici olarak şehir dışına çıkmak zorunda kaldıklarını söyleyen Erkuş, “Üç ay önce geri döndük, bir hayırseverin desteği sayesinde konteynerimiz oldu. Geldiğimizden beri bu sorun var ki bizden önce de epeydir aynı sorundan dolayı yurttaşların girişimleri olmuş” dedi. 

‘KOKUDAN CAM AÇAMIYORUM’

Konteynerlerine kuşbakışı 300 metre ileride Antakya Belediyesi Ek Hizmet Binası olmasına karşın belediyenin “Sorumluluk bizde değil” dediğini belirten Erkuş, “Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) de ‘Sorumluluk bizde değil’ diyor ya da ‘Geldik, baktık’ diyorlar. Ancak sorun çözülmüyor” diye konuştu.

“1 yaşında ve 11 yaşında iki çocuğum var” diyen Erkuş, “Kokudan pencereyi bile açamıyoruz. Kurumlar topu birbirine atıyor. Çaresiz kaldık, sesimiz duyulsun istiyoruz” çağrısında bulundu. Türk Tabipleri Birliği Hatay İl Koordinatörü Ali Kanatlı ise deprem bölgesindeki hijyen sorunları nedeniyle yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekti. Kanatlı, “Konteynerlerde yaşayan insanların ayakkabılarını dışarıda bırakma şansı yok. O yüzden yurttaşlar, çeşitli nedenlerle kanalizasyondan açığa çıkan mikrop ve bakterileri ayakkabı vasıtasıyla istemeden de olsa yaşam alanlarına transfer ediyor” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler