İstanbul’da 'Whatsapp' dolandırıcılarına operasyon: Gözaltılar var

İstanbul'da mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden bir kişinin hesabını ele geçiren dolandırıcılar, hesap sahibini taklit ederek iletişim kurdukları 2 kişiden 605 bin lira para aldı.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 11:41
İstanbul’da 'Whatsapp' dolandırıcılarına operasyon: Gözaltılar var
Abone Ol google-news

İstanbul'da mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden bir kişinin hesabını ele geçiren dolandırıcılar, hesap sahibini taklit ederek iletişim kurdukları 2 kişiyi tuzağa düşürdü. Söz konusu kişilerden para isteyen dolandırıcılar, 605 bin lirayı hesaplarına geçirdi.

OPERATÖRÜ ARAYARAK İŞLEM YAPTIRMIŞLAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından “dolandırıcılık” suçu ile ilgili yürütülen bir soruşturma çerçevesinde, mesajlaşma uygulaması Whatsapp üzerinden V.Ö. adlı bir kişinin hesabının dolandırıcılar tarafından ele geçirildiği öğrenildi. 

İddiaya göre dolandırıcılar, V.Ö.’nün hizmet aldığı operatörü de yine arayarak işlem yaptırdı. İşlemi V.Ö. isimli kişi adına arayan kişinin kendisini V.Ö. olarak tanıttığı, işlem sonucunda V.Ö.'nün telefon numarasını başka bir numaraya yönlendirdikleri, yönlendirilen numaraya gelen arama ve mesajları kendi istekleri doğrultusunda kullandıkları anlaşıldı.

İKİ KİŞİYİ 605 BİN LİRA DOLANDIRDILAR

Dolandırıcıların, önce yönlendirilen numaraya gelen arama ve mesajlar sayesinde V.Ö. isimli kişinin numarası üzerinden kullandığı mesajlaşma uygulamasını kendi telefonlarında aktif ettikleri, daha sonra uygulama içerisinde bulunan grup, numara ve mesajlaşmalardan V.Ö.'nün arkadaşları olan T.T. ve Y.Y.B. isimli kişilere ulaştıkları belirlendi.

Şüpheliler, aynı uygulama üzerinden T.T. ve Y.Y.B.’den borç para istedi. Her iki şahıs da ‘arkadaşları V.Ö.’ sandıkları dolandırıcılara yine uygulama üzerinden kendilerine iletilen banka hesaplarına toplam 605 bin lira parayı gönderdi. Siber Suçlarla Mücadele Polisi tarafından yapılan araştırmalarda, dolandırıcıların R.A., C.G., M.D. ve E.K. isimli 4 şüpheli oldukları tespit edildi. 

ALTIN VE ZİYNET EŞYASI ALMIŞLAR

Operasyonu derinleştiren polis, şüphelilerin dolandırıcılık paralarını banka aracılığıyla veya elden birbirlerine teslim ettiklerini, ayrıca dolandırıcılık paralarıyla altın vb. ziynet eşyaları aldıklarını belirledi. Yapılan takibin devamında 20 Şubat’ta yapılan operasyonlarla 4 şüphelinin yakalandığı bildirildi. Bu kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda bir miktar uyuşturucu madde ile suç unsuru çok sayıda materyale el konulurken, 4 dolandırıcı sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. 

Zanlılar, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından 24 Şubat’ta sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan dolandırıcıların, elde ettikleri paralarla altın gibi ziynet eşyaları aldıkları anlara ilişkin güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler