Kemal Okuyan hakkında soruşturma

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan hakkında soruşturma açıldı.

16 Eylül 2021 Perşembe, 15:14
Kemal Okuyan hakkında soruşturma
Abone Ol google-news

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, yeni açılan bir soruşturma ile ilgili olarak ifadesi alınmak üzere İzmir Emniyet Müdürlüğüne çağrıldı.

Okuyan, geçtiğimiz temmuz ayında Tele 1 ekranlarında yaptığı konuşma sonrası yandaş medya tarafından hedef gösterilmişti.

Okuyan, söz konusu konuşmasında "AKP’nin karşısında durmakta olan ya da yeni durmaya başlayan emekçiler, kadınlar, gençler, yani Türkiye’de AKP’nin ne anlama geldiğini fark eden kesimler ile AKP arasında nihai bir hesaplaşmaya doğru gidiyoruz. Bu hesaplaşma kimilerinin iddia ettiği gibi sandığa sıkışmayacak. Hatta çok net söylüyorum: Sandıktan önce görülecek bu hesaplaşma, sandık bir sonuç olacak" demişti.

'KABUL ETMİYORUZ’

Okuyan hakkındaki soruşturmanın TELE 1’de yaptığı konuşma dolayısıyla başlatıldığı dile getirirken, suçlamanın TCK 213’ten yapıldığını söyledi.

“Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak” şeklindeki suçlama maddesinin ilginç olduğunu dile getiren Okuyan, ifadesinde siyasetin yalnızca sandıktan ibaret olmadığını, bir siyasetçi ve siyaset bilimci olarak böyle dar bir siyaset çerçevesini kabul etmediğini söylediğini ifade etti.

‘BİZ HALKIN İRADESİNİ SAVUNAN BİR PARTİYİZ’

Suçlamada kastedilen darbe imasını kabul etmediklerini sözlerine ekleyen Okuyan, ifadesinde “Biz halkın iradesini savunan bir partiyiz. Ama suçlanan sözlere gelecek olursak, ekonomik ve toplumsal nedenlerle desteğini yitiren bir hükümetin illa seçimle gitmesi gerekmez. Zaten AKP içinde de bunu gösteren hesaplaşmalar öne çıkıyor son dönemde” dediğini aktardı.