Araştırmacı Özkiraz ve ekonomist Kahveci yorumladı: 'Sokaktan, gerçeklikten çok koptular'

Araştırmacı Kemal Özkiraz ve ekonomist İbrahim Kahveci, iktidar kanadının “Kombinizi kısın, porsiyonunuzu küçültün, aç olan bağırmaz” gibi söylemlerini “Sokaktan, gerçeklikten çok koptular. Çekirdek seçmene hitap etmeye başladılar” şeklinde yorumladı.

17 Kasım 2021 Çarşamba, 04:00
Araştırmacı Özkiraz ve ekonomist Kahveci yorumladı: 'Sokaktan, gerçeklikten çok koptular'
Abone Ol google-news

Ekonomik kriz derinleşirken politika üretemeyen AKP’liler, giderek yoksullaşan halkın tepkilerini yatıştırmak için şaşırtıcı söyemlere başvuruyor. Eski Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “Kur yükselince telaşlanıyorum” diyen Ahmet Hakan’a, “Dolarla mı maaş alıyorsunuz?” çıkışı ile başlayan süreçte doğalgaz zammına “Kombinizi bir derece kısın”, “İktidarımızdan önce birçok kurumda kalorifer yoktu” söylemleri eşlik etti. “Aç olan ‘açım’ diye bağırmaz” söylemlerine Emine Erdoğan “Porsiyonlarımızı küçültelim”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Ekonominin kitabını yazdık” diyerek katıldı. Muhalefetin tepkisini çeken AKP’lilerin açıklamaları “Sokaktan, gerçeklikten çok koptular” şeklinde yorumlanıyor. 

‘BAŞKA BİR DÜNYA VAR’

Avrasya Araştırma Şirketi’nin sahibi Kemal Özkiraz ve ekonomist İbrahim Kahveci iktidar partisi yetkililerinin açıklamalarını Cumhuriyet’e yorumladı. 

- Kemal Özkiraz: Bu açıklamalar yılların kibriyle ilgili. Sokaktan, gerçeklikten çok koptular. Erdoğan dışında hiç kimse bu zamana kadar oy kazanmak için bir şey söylemek zorunda kalmadı, siyaset yapmadı. Toparlanmak için artık Erdoğan’ın söyledikleri de yeterli gelmiyor. Öyle olunca siyaset acemisi olan herkes “Bende konuşayım” diyor ama bu seferde saçmalıyorlar, çünkü hiç alışık değiller, sokaktan uzaklar. Muhalefetin yalan söylediğine, sokakta hiçbir problem olmadığına, insanların aç olmadığına ve dört dörtlük yaşadığına inanıyorlar. 

- İbrahim Kahveci: Bu açıklamalarının bir kısmını dini argümanlar süslüyorlar. Burada başka bir dünya var. Bu dünyada gerçeğin hükmü yok. Gerçeğin hükmü olmayınca her şeyi söyleyebiliyorsun. AKP, son seçimde din ve milliyetçiliğin yaygın olduğu yerlerde oyunu artırdı. Kalesi denilen yerlerde oy kaybetti. AKP’nin şehirli seçmeni kendisini terk ediyor. Böyle olunca din ve milliyetçiliğin etkili olduğu, şehirli olmayan, şehrin kırsal varoş kenarında kalan çekirdek seçmene hitap etmeye başladılar. Çekirdek seçmeni korumaya çalışıyorlar. Gerçek olmayan bu söylemlerin tek adresi bu. Ters tepkisi de AKP büyük oranda şehirli seçmenini kaybetme hızını artıracak. 

ZAM GELMİŞTİR AMA MİNİ MİNİ GELMİŞTİR

AKP’lilerin son aylardaki açıklamalarından bazıları şöyle:

- Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner: Türkiye’de demokrasi fazlalığı var.

- Emine Erdoğan: Gelin hep birlikte basit önlemler alalım. Porsiyonlarımızı küçültelim.

- AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay: Zannetmeyin, bugün böyle açız falan diye... insanlar aç değil. Aç olan ‘Açım’ diye bağırmaz. ‘Açım’ diyen genellikle bu işin sömürüsünü yapan insanlardır.

- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Çiftçimizin ‘Biz zarar ediyoruz’ dediği bir ürün yoktur.

- Eski AKP milletvekili Dr. Hüsnüye Erdoğan: KYK yurdunda yemek porsiyonlarını küçültülmesinde ise peygamber efendimiz “Midenin 3’te 1’ine sıvı, 3’te 1’ine yiyecek, 3’te 1’ini ise boş bırakın” diyor. İsraf edilmemesi için porsiyonlar küçültülmüş olabilir. Doğalgaza zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir. Zammı muhalefetin şişirdiğini düşünüyorum.

- AKP milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı: (Zamdan önce daha düşük fiyata yakıt almak için istasyonların önünde bekleyen kalabalık için) Bereket yoğunluğu.

- AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz: Pahalılık olabilir. Türkiye’de son 20 senede her eve bakın ya bir otomobil ya da iki otomobilimiz var. Her evde 2-3 telefon var.

- AKP milletvekili Mustafa Canbey: ‘Zeytinyağlı yiyemem aman, basmada fistan giyemem aman’ diyerek bu millete yıllarca zeytinyağını yedirmediler. Bu millet, bu kadar sağlıklı üründen mahrum bırakıldı. Artık zeytinyağı kendi itibarını kazandı.

- AKP milletvekili Zemzem Gülender Açanal: Bayanlar için 2001’den sonra bir milat yaşandı. Kadın seçilme hakkını elde etti, partimiz sayesinde. 2002’de o günlerde kadınların sokağa çıkması, hele de siyaset yapması çok zor iken geldiğimiz duruma şükredin.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün ekonomide gelinen son durumu özetledi: Ekonominin kitabını yazdık.