Kentte gece yarısı büyük panik! Korkuya kapılanlar ekiplere haber verdi...

Kırıkkale'de gece yarısı şehri etkisi altına alan gaz kokusu yurttaşları tedirgin etti. Belediyeden yapılan açıklamada da gaz kokusunun TÜPRAŞ rafinerisinden kaynaklandığı belirtildi.

Yayınlanma: 25.09.2023 - 08:04
Abone Ol google-news

Kırıkkale'de gece saatlerinde şehir genelinde hissedilen gaz kokusu yurttaşları tedirgin etti. Yurttaşları rahatsız eden gaz kokusu rüzgarın da etkisiyle birçok mahalleye yayıldı. 

Bazı kişiler durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. Şehri etkisi altına alan kokuyla ilgili yurttaşlar, sosyal medya hesaplarından yaptığı ilginç yorumlarda, "Havaya uçacağız, nefes alamıyoruz, inşallah zehirlenmeyiz" ifadeleri kullanıldı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA GELDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından kokunun kaynağına yönelik çalışma başlatıldı. Kırıkkale Belediyesi de, kokunun kaynağı ile ilgili açıklama yaptı. 

Gaz kokusunun TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisindeki dolum tesislerinden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, rüzgarın da etkisiyle kokunun şehrin bazı bölgelerinde hissedildiği aktarıldı.

"ARABADA SIKINTI VAR SANDIM"

Gaz kokusunun arabasından geldiğini sanan Ersin Gökçe, "Arabayla gidiyordum sonra klimayı açtım ağır bir gaz kokusu gelmeye başladı. 'Arabada sıkıntı mı var?' diye arabayı kenara çektim. Arabanın sağına, soluna, altına bakıyorum motor kaputunu açtım herhangi bir şey yok. Sonra dışarıdan ağır bir koku bastırmaya başladı. Şehirde gaz kokusu var ama çok rahatsız edici. Yetkililer önlem alması gerekiyor" diye konuştu.

"BU DEVAMLI OLUYOR"

Ticari taksi şoförü Ramazan Kota ise, "Şehirde yoğun bir gaz kokusu var. Bende de astım var. Nefes darlığı bile yaşıyorum. Bu devamlı oluyor, geçende de yine oldu. bayağı bir stres yaşadık" dedi.

'TÜPRAŞ KAYNAKLI DEĞİL'

Konuyla ilgili Tüpraş'tan açıklama geldi.

Açıklama şu şekilde:

"Kırıkkale’nin belirli bölgelerinde hissedilen kokunun Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi’nden kaynaklandığını öne süren haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Tüpraş olarak tüm rafinerilerimizde çevre ve insan odaklı politikalarla hareket ediyor, iş süreçlerimizin tamamında ulusal ve uluslararası mevzuatı titizlikle ve eksiksiz uyguluyoruz. 

Faaliyetlerimizi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın; hava, emisyon, atık su ve atık gibi birçok konuda ulusal mevzuatın eksiksiz yerine getirilmesi üzerine verdiği, ‘Çevre İzni’ne göre gerçekleştiriyoruz. 

Tüpraş Kırıkkale tesislerinde veya rafineri dolum alanlarında olağan dışı bir durum bulunmamakta, operasyonlarımız planlandığı şekilde devam etmektedir. 

Bölgede meydana gelen koku, Tüpraş kaynaklı değildir."


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler