Somali cumhurbaşkanının oğlu kuryenin ölümüne sebep oldu, serbest bırakıldı: ‘Yurtdışına kaçtığını düşünüyoruz’

İstanbul’da 30 Kasım’da Avrasya Tüneli Aksaray çıkışında bir diplomata ait olduğu iddia edilen otomobil, motokurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarptı. Bu kazada ağır yaralanan Göçer, İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 6 gündür yaşam mücadelesi veren Göçer yaşamını yitirdi.

Yayınlanma: 06.12.2023 - 18:30
Abone Ol google-news

Motokurye Göçer’e çarpan ve kazadan sonra olay yerinden kaçan otomobilin ise Somali Konsolosluğu’na ait olduğu, aracı ise Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Hassan Sheikh Mohamud’in kullandığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanının oğlu polis merkezindeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

İLK TUTANAK HATALI

Avukat Iyaz Çimen konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuştu. Kazada tutulan ilk tutanağın hatalı olduğunu ve bu nedenle şüphelinin serbest bırakıldığını ifade eden Çimen “Görüntülerden anladığımız kadarıyla kurye Yunus Emre Göçer’in herhangi bir kusuru yok, konsolosluk aracının hızlı bir şekilde çarpması sonucunda kazanın gerçekleştiğini görüyoruz. Arkadan çarpan karşı taraf olmasına karşın polisin tuttuğu ilk tutanakta kusur Göçer’e kusuru atfetmiş. Bundan dolayı bir tutulama olmadı. Savcılık bu hatadan dolayı tekrardan bilirkişi raporu hazırlatacak. Kaçtığına yönelik şüphelerimiz var. Tedbir amaçlı tutuklanabilirdi. Ancak hatalı tutanak nedeniyle tutuklama söz konusu olmadı” ifadelerini kullandı.

'BİLGİ BEKLİYORUZ'

Diplomatik dokunulmazlık tartışmalarına ilişkin de bilgi veren Çimen, “Diplomatik dokunulmazlık konusuyla ilgili bilgi bekliyoruz. Bazı ülkeler ve Türkiye arasında suçlu iadesine ilişkin anlaşmalar oluyor. Somali ile aramızda nasıl bir anlaşma var henüz bilmiyoruz. Ama en nihayetinde burada bir ceza alırsa bu ceza infaz edilir. Ancak şu an Türkiye’de olup olmadığını bilmiyoruz. Asıl çekincemiz yargılama sürecine ilişkin değil yurtdışına kaçmasıdır. Büyük ihtimalle de yurtdışına kaçmıştır” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler