Trafik kazasında hayatını kaybeden İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl son yolculuğuna uğurlandı

Geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl, İstanbul Küçükçekmece’de son yolculuğuna uğurlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Açıl için Garip Dede Cemevi'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. CHP, 1948'de ilçe olan Sivas İmranlı'yı, ilk kez 2019 yerel seçimlerinde Açıl ile kazanmıştı.

01 Aralık 2021 Çarşamba, 16:33
Trafik kazasında hayatını kaybeden İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl son yolculuğuna uğurlandı
Abone Ol google-news

Sivas'ta önceki gün meydana gelen trafik kazası sonucu 57 yaşında yaşamını yitiren İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl, son yolculuğuna uğurlandı.

Açıl için Küçükçekmece'deki Garip Dede Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Açıl'ın annesi Sabriye Açıl, çocukları, eski eşleri ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bazı CHP milletvekilleri ve belediye başkanları ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Kılıçdaroğlu, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Murat Açıl'ın İmranlı için büyük emek verdiğini, İmranlılar mutlu olsun, daha güzel bir kentte yaşasınlar diye büyük emek harcadığını söyledi.

Açıl'ın, genç, dinamik, enerjik biri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "İstanbul ile İmranlı'yı bir anlamda buluşturdu. İş dünyasını buluşturdu. Sevgiyi, dostluğu egemen kıldı. Dolayısıyla büyük çaba harcadı. Genç yaşta kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin" dedi.

Cenaze namazının ardından Murat Açıl'ın cenazesi defnedilmek üzere Büyükçekmece Mezarlığı'na götürüldü.

NE OLMUŞTU?

Sivas'ta 29 Kasım'da İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl'ın kullandığı 34 BIR 240 plakalı otomobil, Sivas-İmranlı kara yolunun 94. kilometresinde, Bekir D. (54) yönetimindeki 59 ZP 423 plakalı hafif ticari araçla çarpışmış, Açıl ve diğer araçta bulunan T.D. (24), kaldırıldıkları hastanelerde kurtarılamamıştı.

Kazada yaralanan hafif ticari araç sürücüsü Bekir D. ile aynı aileden M.D. (32), E.D. (26), İ.D. (21), Y.S.D. (5) ve E.D. (1) tedavi altına alınmıştı.

71 YIL SONRA İLK KEZ CHP'Lİ ADAY KAZANMIŞTI

Sivas İmranlı'da dünyaya gelen Murat Açıl, 6 yaşına kadar İmranlı’da yaşadı ve daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. 4 çocuk sahibi olan Açıl, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı.

Uzun yıllar boyunca plastik sektöründe uluslararası beyaz eşya firmalarına üretim yaptığı bilinen Açıl, eğitim sektörüne de 5 yıla yakın görev aldı. Açıl, üniversitelerde kişisel gelişim, mülakat teknikleri, girişimcilik ve çalışma hayatında başarının yolları vb. gibi çeşitli konularda sunum ve seminerler verdi. İMSİYAD (İmranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği) başkanlığı yaptıktan sonra SİVGİAD (Sivaslı Girişimci İş Adamları Derneği) kurucu ve onursal başkanı olarak devam etti.

1948'de ilçe olan Sivas'ın İmranlı ilçesinde ilk kez 2019 yerel seçimlerinde Açıl'ın adaylığı ile CHP kazanmıştı. Açıl, seçimlerin ardından yaptığı açıklamada “Herkese aynı hizmet yapılacak. Seçimleri artık geride bıraktık. Parti rozetini bir kenara bırakıp tüm seçmenleri parti ayırımı yapmadan hepsini aynı şekilde kucaklayarak hizmet edeceğiz" demişti.

Açıl, 22 yaşında iken 2 Temmuz 1993'te Madımak Katliamı'nda hayatını kaybeden Hasret Gültekin'in isminin İmranlı Belediye Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda doğduğu ilçe olan İmranlı'da yapımı tamamlanan bir parka verilmesini sağlamıştı.