Yazarımız Ali Sirmen hayatını kaybetti

Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen yaşamını yitirdi. Aynı zamanda hukukçu ve oyuncu olan Sirmen, 84 yaşındaydı.

Yayınlanma: 17.03.2024 - 14:43
Yazarımız Ali Sirmen hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Duayen gazeteci, Cumhuriyet gazetesi yazarı ve Cumhuriyet Vakfı Üyesi Ali Sirmen, yaşamını yitirdi.

Gazeteci kimliğinin yanı sıra hukukçu ve oyuncu da olan Sirmen, 84 yaşındaydı.

TEDAVİ GÖRÜYORDU

Türk sanat müziği bestekârı ve keman sanatçısı Sadi Işılay'ın torunu olan Ali Sirmen, bir süredir İstanbul'da bir hastanede tedavi görüyordu.

Sirmen'in cenaze programı henüz paylaşılmadı.

SOSYAL MEDYADA ALİ SİRMEN'E VEDA

Acı haberin duyulmasının ardından aralarına siyasilerin de dahil olduğu birçok isim yaptıkları paylaşımlarla Sirmen'i andı.

İşte sosyal medyada Ali Sirmen için yapılan paylaşımlardan bazıları...

YILMAZ BÜYÜKERŞEN'DEN MESAJ

Sirmen için taziye mesajını paylaşan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, "Türk basın camiasının duayen gazeteci ve köşe yazarı, sevgili dostum Ali Sirmen’in vefat haberini büyük üzüntü ile öğrendim. Ali Sirmen, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığı, demokrasiye olan inancı ve hiçbir baskıya boyun eğmeyen dik duruşu ile kamuoyunun saygı ve takdirini kazanmış, Türk basın camiasındaki tüm gazetecilere örnek olmuş, müstesna bir kişilikti. O’nu her zaman aklımızda ve kalbimizde yaşatacağız. Cumhuriyet gazetesi başta olmak üzere, tüm basın camiasına, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri asla doldurulamayacaktır" ifadelerini kullandı.

ÖZGEÇMİŞİ

Türk sanat müziği bestekârı ve keman sanatçısı Sadi Işılay'ın torunu olan Ali Sirmen, 10 Kasım 1939 tarihinde İstanbul'da doğdu. Sirmen, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuydu.

Sirmen, köşe yazarlığına 1966 yılında Akşam gazetesinde başladı. Yeni Ortam ve Milliyet gazetelerinde de köşe yazıları yazdı. Sirmen, son olarak gazetemizde yazılarını kaleme alıyordu.

BARIŞ DERNEĞİ DAVASINDA YARGILANDI

Sirmen, 1972 yılında kurulan Barış Derneği'nin kuruluşunda yer aldı.

12 Eylül Askeri Darbesi’nden sonra kurucuları arasında yer aldığı Barış Derneği davasında tutuklandı ve dört yıl hapis yattı. Hapisteyken yazılarını Samim Lütfi imzası ile kaleme aldı. 

İkinci Bahar televizyon dizisinde Antepli bir komiseri canlandırdı. Cumhuriyet adlı filmde ise, gazetemizin kurucusu olan Yunus Nadi Abalıoğlu'nu canlandırdı. SkyTürk kanalında Siyah-Beyaz isimli programın sunucularından biriydi. Ayrıca Cem TV'de Süheyl Batum ile Ayıptır Söylemesi isimli tartışma programını sundu.

2015 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

Mine Sirmen ile evliliğinden Devrim (d. 1966) adında bir oğlu vardı. 25 Mart 2020 tarihinde COVID-19 teşhisi konularak tedavi altına alındı. 4 Nisan 2020 tarihinde koronavirüsü yendi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler