Abone Ol google-news

Aytaç Ünsal hastaneden böyle çıktı

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başlayan Avukat Aytaç Ünsal'ın tahliye edildiği bildirildi. Aytaç Ünsal, tahliye kararının ardından hastaneden çıktı.

03 Eylül 2020 Perşembe, 19:28

Halkın Hukuk Bürosu, adil yargılanma talebiyle 213 gündür ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı verildiğini duyurdu.

Büronun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin bugün tarihli kararı ile büromuz avukatı Aytaç Ünsal tahliye edilmiştir" denildi.

Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, adil yargılanma talebiyle 5 Nisan’dan bu yana ölüm orucundaydı. Durumu ağırlaştığı için Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde gözlem altında olan avukat Ebru Timtik, 27 Ağustos günü yaşamını yitirdi.  

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Mart 2019'da iki avukatın da aralarında olduğu Çağdaş Hukuçular Derneği üyesi 18 avukata toplam 159 yıl ceza verdi. 'Örgüt üyeliği' suçundan Ebru Timtik 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal 10 yıl 6 ay hapse mahkûm edildi. Sekiz avukatın tutuklu yargılandığı dava dosyası Yargıtay'daydı.

Ünsal'ın tahliyesinin ardından Cumhuriyet'e konuşan bir hukukçu, "Ünsal'ın şu an sağlık durumu iyi değil. Yargıtay karar konusunda bir açıklama yapmamakla birlikte Ünsal'ın iyileşene kadar infazının ertelenmesine karar verdi. Yargıtay büyük bir olasılıkla Ünsal'ın cezasını onamış olup Ünsal iyileştiği takdirde tekrar cezaevine girecektir" dedi.


Tahliye edilen avukat Aytaç Ünsal, "Hepinizin emeğiyle oldu, sevgisiyle ve sahiplenmesiyle oldu. Hepinizi çok seviyorum. Biz kazanacağız" dedi.