Abone Ol google-news

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yemek protestosu: Yemeğime dokunma, müşteri değiliz öğrenciyiz

İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) yemekhanelerden kahvaltı öğününün kaldırılması ve üç öğün olan yemeklerin iki öğüne düşürülmesi, öğrencilerin tepkisini çekti. İÜ öğrencileri, üniversite yönetiminin kararını protesto etmek için bugün Beyazıt Meydanı'na yürüdü. "Nitelikli ve ucuz yemek herkesin hakkıdır" yazılı pankat taşıyan öğrenciler, "Müşteri değil, öğrenciyiz", "Yemek hakkımız engellenemez" sloganları attı.

31 Aralık 2019 Salı, 12:46

Öğrenciler yaptıkları basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"30 Aralık Pazartesi günü İstanbul Üniversitesi SKS Daire Başkanlığının sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamayla üç öğün indirimli olarak sunulan yemekhane hizmeti bir öğüne indirilmiş ve kahvaltı öğünü tamamen kaldırılmiştır. Alınan karardan nasıl bir kamu yararı güdüldüğü anlaşılamamaktadır. Yapılan bu son değişiklikle öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olan gıda ihtiyacının karşılanması pratik olarak imkansızlaşmaktadir. 

Döneme başlarken gerçekleştirilmiş olan yemekhane zamları hali hazırda öğrencileri zor durumda bırakmaktadır. Ülkemizdeki fiyatların yükselmesiyle alım gücü iyice düşmekte. Öğrenciler artan hayat pahaliliğiyla boğuşmaktadır. Hal böyleyken öğrenci aleyhine düzenlenen  bu yemekhane tarifesi öğrencileri ekonomik bir darboğaza sürüklemektedir.

Fotoğraf: Twitter