Freddie Mercury'nin NFT'leri açık artırmaya çıkıyor: Gelir AIDS'le mücadele için kullanılacak

Dünyaca ünlü sanatçı Freddie Mercury'den ilham alan ve NFT’ye dönüştürülen 4 sanat eseri, açık artırmaya çıkarılacak. Açık artırma Mercury’nin 75. doğum günü şerefine planlandı. Elde edilen gelir AIDS ile mücadele için harcanacak.

Yayınlanma: 20.09.2021 - 16:40
Freddie Mercury'nin NFT'leri açık artırmaya çıkıyor: Gelir AIDS'le mücadele için kullanılacak
Abone Ol google-news

Queen’in solisti, dünyaca ünlü sanatçı Freddie Mercury'den ilham alan ve NFT’ye dönüştürülen 4 sanat eseri, açık artırmaya çıkarılıyor.

Açık artırmadan elde edilecek gelir, AIDS’le mücadele eden yardım kuruluşu The Mercury Phoenix Trust'a bağışlanacak.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; NFT’ye dönüştürülen video şeklindeki dijital sanat eserlerinden birinde Mercury'nin portresi, diğer ikisinde büstleri görülüyor. Bir diğerinde ise göletle çevrilmiş bir piyano resmediliyor.

Söz konusu eserler Blake Kathryn, Chad Knight, Mat Maitland ve MBSJQ imzasını taşıyor.

NFT, açılımıyla "non-fungible token", Türkçede genellikle "değişimi mümkün olmayan para ya da çip" diye niteleniyor. NFT'nin özgün ve biricik olması, kendi türünden başka bir değerle takas edilemeyeceği anlamına geliyor.

Dijital varlıkların ve sanat eserlerinin satışında sıklıkla kullanılan NFT, dönüştürülen varlıkların özgünlüğünün kolayca doğrulanmasını sağlıyor.

75 SAAT SÜRECEK

Oyun kartları, tablolar veya antika eşyalar gibi NFT'lerin de sergilendiği ve açık artırmayla satın alınabileceği pazarlar mevcut. 

Mercury NFT’lerinin satışının organizatörleri, açık artırmanın 20 Eylül'den itibaren dijital sanat pazarı SuperRare'de yapılacağını aktardı. Sanal müzayede yaklaşık 75 saat sürecek.

Gelirin bağışlanacağı The Mercury Phoenix Trust, Queen üyeleri Brian May ve Roger Taylor Jim Beach tarafından Mercury adına kurulmuştu.

Söz konusu dernek, dünya genelinde AIDS’le ilgili eğitim ve farkındalık projelerini finanse ediyor.

Yardım kuruluşunun SuperRare’le ortak açıklamasında açık artırmanın Mercury’nin 75. doğum günü şerefine planlandığı ifade edildi.

1991'de AIDS'e bağlı zatürre nedeniyle hayatını kaybeden Mercury, yaşasaydı 5 Eylül'de 75’ine girecekti. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon