Kelebek hastalığı nedir? Kelebek hastalığı (Lupus) belirtileri nelerdir? Kelebek hastalığının tedavisi var mı? Kelebek hastalığı (Lupus) ölümcül mü?

Dilan Polat, Lupus hastası olduğunu açıklaması üzerine yurttaşlar bu hastalığı merak etti. Peki, Kelebek hastalığı nedir? Kelebek hastalığı (Lupus) belirtileri nelerdir? Kelebek hastalığının tedavisi var mı? Kelebek hastalığı (Lupus) ölümcül mü?

Yayınlanma: 04.10.2023 - 10:12
Kelebek hastalığı nedir? Kelebek hastalığı (Lupus) belirtileri nelerdir? Kelebek hastalığının tedavisi var mı? Kelebek hastalığı (Lupus) ölümcül mü?
Abone Ol google-news

Kelebek hastalığı olarak da bilinen Lupus bir deri hastalığıdır ve hastaların cildi son derece hassas ve kırılgandır. Bu nadir hastalık, hastaların ve ailelerinin günlük yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Peki, Kelebek hastalığı  nedir? Kelebek hastalığı (Lupus) belirtileri nelerdir? Kelebek hastalığının tedavisi var mı? Kelebek hastalığı (Lupus) ölümcül mü?

KELEBEK HASTALIĞI (LUPUS) NEDİR?

Kelebek hastalığı (Lupus) ya da tam adıyla Sistemik Lupus Eritematozus vücutta pek çok organı birden tutan romatizmal bir hastalıktır. Yüzde kelebek tarzında kırmızı döküntüyle karakterize olduğundan halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinir. Lupus hastalığı otoimmün olarak tabir edilen hastalıklardandır.

KELEBEK HASTALIĞI (LUPUS) BELİRTİLERİ NELER?

Halsizlik

Burun köprüsü ve yanakları kaplayan kelebek şeklinde döküntü

Avuç içi ve ayaklarda kabarcık, döküntüler

Biçimsiz tırnaklar

Ateş

Sivilce benzeri şişlikler

Saç dökülmesi

Eklem ağrısı ve kaslarda tutulma

Vücudun farklı bölgelerinde görülen kızarıklıklar

Güneş ışığı ile artan cilt lezyonları

Soğuk havadan kaynaklı beyaz veya mavi gibi görülen parmaklar

Nefes darlığı

Göğüs ağrısı

Baş ağrısı

Bilinç bulanıklığı

Yutma güçlüğü

Diş problemleri

İdrarda kan veya protein görülmesi

Böbrek fonksiyonlarında bozulma

KELEBEK HASTALIĞI (LUPUS) BULAŞICI MI?

Lupus hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Lupus, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalık, kişinin genetik yatkınlığı ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkar.

KELEBEK HASTALIĞI'NIN TEDAVİSİ VAR MI?

Hastalığın şu anda tam bir tedavisi yoktur. Tedavi, semptomların hafifletilmesi, enfeksiyonların önlenmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklanır. Tedaviye yönelik bazı yaklaşımlar şunları içerebilir:

Yara Bakımı: Yaraların temiz ve hijyenik bir şekilde bakımı önemlidir. Steril pansumanlar ve özel cilt bakım ürünleri kullanılabilir.

Ağrı Yönetimi: İlaçlar, ciltteki ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için kullanılabilir.

Enfeksiyon Kontrolü: Antibiyotikler ve antiseptikler, enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılabilir.

Cerrahi Müdahaleler: Bazı durumlarda, ciltteki deformiteleri düzeltmek için cerrahi müdahaleler gerekebilir.

KELEBEK HASTALIĞI (LUPUS) ÖLÜMCÜL MÜ?

Ciltle birlikte organlar da etkilenir. Tedavi edilmediği takdirde hastanın hayati organlarına zarar verebilir, kalıcı hasarlar ve hayati risk oluşturabilir.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler