PISA testi nedir? PISA testi nasıl yapılır? PISA'da Türkiye kaçıncı sırada?

81 ülke ve bölgede, 15 yaşındaki gençlerin okuma, matematik ve fen seviyelerinin değerlendirildiği 2022 PISA araştırmasında Türkiye'nin sıralaması belli oldu. Peki, PISA testi nedir? PISA testi nasıl yapılır? PISA'da Türkiye kaçıncı sırada?

Yayınlanma: 05.12.2023 - 16:06
PISA testi nedir? PISA testi nasıl yapılır? PISA'da Türkiye kaçıncı sırada?
Abone Ol google-news

PISA olarak kısaltılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı her yıl olduğu gibi bu yıl da belli alanlarda verilerini paylaştı. Yurttaşlar, Türkiye'nin sıralamasını merak etti. Peki, PISA testi nedir? PISA testi nasıl yapılır? PISA'da Türkiye kaçıncı sırada?

PISA NEDİR?

Açılımı "Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır.

PISA TESTİ NASIL YAPILIR?

Öğrenciler, Bilgisayar Tabanlı Değerlendirme uygulamasının ardından anket uygulamasına katılmaktadırlar.

PISA'NIN AMACI NEDİR?

PISA'nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA NEYİ ÖLÇMEKTEDİR?

PISA'da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. PISA araştırmasında kullanılan "okuryazarlık" kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

PISA'DA TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

81 ülke ve bölgede, 15 yaşındaki gençlerin okuma, matematik ve fen seviyelerinin değerlendirildiği 2022 PISA araştırmasında Türkiye matematikte 39, fende 34 ve okumada 36. sırada yer aldı. Singapur tüm alanlarda birinci oldu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler