NASA astrobiyoloğu açıkladı: Mars'ta yaşam var mı?

NASA astrobiyoloğu Heather Graham merak edilen soruları yanıtladı. Henüz keşfedilmemiş olsa da Kızıl Gezegen'de yaşam belirtisi var mı?

Yayınlanma: 01.01.2023 - 16:03
NASA astrobiyoloğu açıkladı: Mars'ta yaşam var mı?
Abone Ol google-news

Bilim insanları yıllardır Dünya dışında hayat arıyorlar, ancak şimdiye kadar tüm çabalar başarısız oldu ve buna paralel olarak Mars'taki yaşam arayışları da sonuçsuz kalmış durumda. NASA pes etmeyip aramaya devam edecek olsa da, ajansın astrobiyoloğu Heather Graham şimdiye kadar neden bir şey bulamadıklarını açıkladı.

NASA, DAHA KESİN CEVAPLARIN PEŞİNDE

DonanımHaber'de yer alan detaylara göre Graham, NASA'nın Youtube kanalındaki kısa bir videoda, Mars'ta yaşamın geçmişte var olmuş olabileceğini, ancak gezegenin mevcut durumunun herhangi bir canlı organizma için neredeyse hiç şans bırakmadığını açıkladı. Ancak, Mars'ta yaşamın imkansızlığından bahsederken, aslında Mars'ın yüzeyindeki yaşam kastediliyor. Araştırmacıların şu anda yaptığı gibi daha derine inmeleri durumunda çok daha yüksek bir "yaşam bulma" şansı elde edileceğine dikkat çekilmiş.

Mars'ın iç kısmı, Kızıl Gezegen'in ince atmosferini saran radyasyondan daha iyi korunmakta ve burada defalarca yeraltı sularının izlerine de rastlanmıştı. Bunu doğrulamak için Mars'tan alınan örneklerin Dünya'ya getirilip incelenmesini beklememiz gerekiyor. Perseverance keşif aracı şu anda yeni verilerin elde edilmesine yardımcı oluyor ve gelecekte NASA daha kesin cevaplar verebilecek insanlı bir görev başlatacak.

Şu anda Mars'ta en azından gezegenin evriminin bir noktasında yaşamın var olduğunu kesin olarak söyleyemesek de, Curiosity keşif aracı tarafından Gale Krateri'nde bulunan organik karbon parçacıkları bunu dolaylı olarak doğrulamakta.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon