Siber güvenlik şirketi en çok saldırıya maruz kalan ülkeleri açıkladı: Listede Türkiye de var

Geçen yılın siber saldırı verileri açıklandı. Verilere göre, en çok siber saldırıya maruz kalan işletim sistemi Android oldu. Bu durumdan en çok etkilenen beşinci ülke ise Türkiye oldu.

Yayınlanma: 12.07.2023 - 12:19
Siber güvenlik şirketi en çok saldırıya maruz kalan ülkeleri açıkladı: Listede Türkiye de var
Abone Ol google-news

Antivirüs yazılım şirketi ESET verilerine göre en çok siber saldırıya maruz kalan işletim sistemi Android oldu. Android siber saldırılar ise 2022 yılı Eylül-Aralık (T3) döneminde yüzde 57 oranında arttı.

Artışın nedeni çoğunlukla; reklam yazılımları (Adware) gizli uygulamalar (HiddenApps)  ve casus yazılımlar (Spyware) oldu.

2022 yılının T3 döneminde Android cihazlarda en çok siber saldırıya maruz kalan ülkeler ise şöyle oldu:

  1. Brezilya (%8,5)
  2. Ukrayna (%7,6)
  3. Meksika (%7,3)
  4. Rusya (%6,6)
  5. Türkiye (%5)
  6. ABD (%4)

Bu tür kötü amaçlı yazılımlar bir hizmet olarak sunuluyor ve sadece birkaç yüz ya da binlerce Euro karşılığında satın alınabiliyor. Bazı virüsler aramaları kaydetmek, kameranın kontrolünü ele geçirmek ve fotoğrafları, e-postaları ve kişisel bilgileri çalmak gibi oldukça geniş yeteneklere sahip. Casus yazılımlar genellikle kullanıcıyı gizlice gözetleyerek mümkün olduğunca çok bilgi ve veri çalmayı amaçlıyor. Saldırganlar bu verileri dark web üzerinden satmak için veya şantaj yapmak için kullanıyor.

AKILLI TELEFONLAR POPÜLER HEDEFLER HALİNE GELİYOR

Siber suçlular geçmişte ağırlıklı olarak masaüstü cihazlara ve yazılımlara odaklanırken, artık akıllı telefonlara odaklanıyor. Çünkü akıllı telefonlarda özellikle şirketlerin çalışanlarına uyguladıkları güvenlik hizmeti bulunmuyor. Bu nedenle de siber saldırganlar çok rahat telefondan çalışanların şirket verilerine erişebiliyor. Bu sayede de şirketlerin bilgileri siber salgırganların eline geçiyor. 

Kripto cüzdanlar gibi finansal mobil uygulamalar da son zamanlarda siber saldırganların akıllı telefonlara odaklanması için bir başka neden olarak ortaya çıkıyor.

KRIPTO PARALAR HEDEFTE!

Bitcoin ve diğer kripto paraların çalınmasının ardından aklanması diğer pek çok kaydi yatırıma oranla daha kolay olduğu için akıllı telefonlar siber saldırganların hedefi oluyor. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler