Teknolojik yenilikler otizmin hizmetinde

Dijital dünyadaki yeniliklerle otizmli bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen uygulamalar da çoğalıyor.

Yayınlanma: 30.09.2023 - 03:00
Teknolojik yenilikler otizmin hizmetinde
Abone Ol google-news

Türkiye’de bulunan 0-19 yaş grubu arasındaki yaklaşık 575 bin otizmli çocuk ve gencin sadece 42 bini eğitim alıyor. Nüfusa projeksiyon yapıldığında yaklaşık 2 milyon otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 7 milyonu aşkın aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ayrıca her 44 çocuktan 1’i otizmli olma ihtimali ile dünyaya geliyor.

Bu kişilerin toplumsal hayata katılabilmesi için hem okul öncesi hem devamında özel eğitim almaları büyük önem taşıyor. Hızla gelişen teknoloji ise otizmli bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen birçok  uygulamaya imza atıyor. Ama elbette bunlar kesin çözüm olarak görülmemeli.

Bu kapsamda son teknolojileri derledik:

  • Otsimo: Otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine evde destek vermek için uluslararası sertifikalı eğitici oyun uygulaması. Harf, sayı, renk, hayvanlar ve eşyalar gibi temel bilgilerin çocuklara “uygulamalı davranış analizi”  tekniğiyle geliştirilen seçme, eşleştirme, sıralama, çizme ve sesli oyunlar aracılığıyla öğretilmesi amaçlanıyor.

  • Kaspar: İTÜ, otizmli çocukların duygu ile streslerini sensör ve yapay zekâ çözümlerini kullanarak oyun yoluyla belirleyen robotik sistem geliştirdi. Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği tarafından başlatılan projede “Kaspar” isimli çocuk benzeri bir robotla otizmli çocuklarla terapi oyunları düzenlendi ve duygu ile stres seviyeleri belirlendi. Kaspar sensörler aracılığıyla göz takibi, yüz ifadesi, ses takibi yapabiliyor.

  • Dinle Konuş: Bu uygulama, kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini, ünlü ve ünsüzlerin nasıl çıkarılacağını eğlenceli şekilde öğretiyor. Uygulama hayvanat bahçesi, şekiller, canım ailem, vücudun bölümleri, sesi taklit et, benimle birlikte say, dil akrobasisi, gökkuşağı renkleri, temel sesler ve araçlar kategorisinden oluşuyor.

  • Avaz: Bu uygulama konuşma gecikmeleri ve kendini ifade etme konusunda güçlük yaşayan bireylere resimler ve semboller aracılığıyla yardımcı oluyor. Halen 180 ülkede kullanılıyor. Terapistler eşliğinde hazırlanan 40 binden fazla resim hazinesi ve yüksek ses kalitesiyle bu bireylere düzenli cümleler kurmayı öğretiyor.

  • Tohum Eğitim: “Eğitime Uzanan Yol” projesi kapsamında geliştirilen bu uygulama, tipik ve atipik gelişim gösteren çocukların bilişsel becerilerinin desteklenmesi ve geliştirilmesini amaçlıyor.

  • Özelim Eğitimdeyim: Uygulama içerisinde etkinlik örnekleri, eğitim videoları, test kitapları, bilimsel yayınlar, eğitsel etkileşim alanları ve eğlenceli eğitsel oyunlar yer alıyor.

İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler