Yapay zeka 2026'da 80 milyar dolar tasarruf sağlayabilir

Yapay zekanın potansiyel faydaları arasında çağrı merkezleri de var.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 12:30
Yapay zeka 2026'da 80 milyar dolar tasarruf sağlayabilir
Abone Ol google-news

Tüm ürün ve hizmetlerin dijitalleşmesiyle kullanıcı deneyimini artıran işletmelerin sundukları hizmet kalitesinde ve müşteri ilişkileri yönetiminde mükemmelliğe ulaşmak için çağrı merkezi ve tele satış hizmetlerine yatırım yaptıklarını ve burada da dış kaynak kullanmayı tercih ettiklerini vurgulayan SSFinans Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Seven, “Bu yoğun talep, çağrı merkezi sektörünü önümüzdeki dönemde potansiyeli yüksek sektörlerden biri haline getiriyor.

Yapay zekanın sektörel yansımaları ve gerçek dünya senaryoları da umut vaat ediyor. Örneğin Gartner, çağrı merkezlerinin yapay zeka adaptasyonuyla 2026'ya kadar işgücü maliyetlerini 80 milyar dolar kısabileceğini öngörüyor. Burada yapay zekanın insanın yerini alması hususuna değil, insanları daha verimli ve katma değerli işlere yönlendirme konusundaki kolaylaştırıcılığına dikkat çekildiğini de hatırlatmak gerekiyor” diye konuştu.

İş dünyasının cumhuriyetin 100. yılında en çok konuştuğu konuların başında gelen yapay zekanın potansiyeli, 2024 gündemlerinde de yerini almaya başladı.

Yılın son çeyreğine girilmesiyle 2024'e ilişkin beklenti ve tahminler yayımlanırken, yapay zeka başlığı da CEO'ların gündeminde üst sıralarda yer buldu. Accenture tarafından yayımlanan son araştırmalardan biri, önümüzdeki yıl dört üst düzey yöneticiden üçünün (yüzde 75), veri ve yapay zeka teknolojilerine yönelik yatırımlarını artıracağını gösterdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Sabahattin Seven, “Teknolojinin etkin kullanımı üst düzey yöneticilerin gündeminde ilk sıralara yerleşiyor. Yapay zekanın potansiyel faydaları son kullanıcıya hitap eden uygulamalarla açığa çıktıkça ve kurumsal hizmet sağlayıcıların yapay zeka odaklı çözümleri yaygınlaştıkça, yapay zeka ve veri odaklı teknoloji yatırımları da artıyor" dedi.

4 ÜST DÜZEY YÖNETİCİDEN BİRİ HER GÜN YAPAY ZEKA KULLANIYOR

2023 ve 2024 arasında teknoloji yatırımlarına yönelik eğilimin yüzde 4'lük bir artış kaydettiğini, 2023 başındaki yüzde 90'lık yatırımın 2024 itibarıyla yüzde 94'e çıkacağının görüldüğünü hatırlatan Sabahattin Seven, “Kurumsal şirketlerde dijital dönüşümde üst düzey yöneticilerin katılımının rolü oldukça önemli. Yapay zekanın kazandırdığı verimlilik ve çevikliği birinci elden deneyimleyen üst düzey yöneticiler, bu konuyu teşvik etmek ve işletme çapında yapay zeka dönüşümü başlatmak konusunda da fazlasıyla istekli” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler