ABD’den Türkiye’ye yaptırım çıkışı: Çok açık ve nettik

New York'ta BM Genel Kurulu'nda konuşma yapan ve temaslarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'dan yeni parti S-400 hava savunma sistemi satın alınabileceğine dair açıklamalarının ardından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nden tepki geldi.

28 Eylül 2021 Salı, 11:47
ABD’den Türkiye’ye yaptırım çıkışı: Çok açık ve nettik
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan yeni S-400’ler satın alınabileceğini söylemesinin ardından ABD’den tepkiler gelmeye devam ediyor.

Dün ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer Yunan basınına, Ankara’nın bu yönde bir adım atması durumunda yaptırım uygulanabileceğini açıklamış ve tansiyonu yükseltmişti. Bugün ise ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi, Twitter üzerinden gündeme ilişkin bir paylaşımda bulundu.

"HER YENİ SATIN ALIM, YENİ YAPTIRIM DEMEK"

Reuters haber ajansının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini aktardığı haberden alıntı yapan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, böyle bir durumda Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğini duyurdu.

Menendez'in paylaşımının tamamı şu şekilde:

"CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kanunu yazarken çok açık ve nettik: Rus ordusu veya istihbarat sektörleriyle önemli iş yapan herhangi bir kuruluş için yaptırımlar zorunludur. Türkiye'nin yapacağı her yeni satın alım, yeni yaptırımlar anlamına gelmelidir."

ABD, Türkiye’nin daha önce satın aldığı S-400 hava savunma sistemi dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı. ABD, Rus sisteminin Lockheed Martin’in F-35’inden istihbarat toplayabileceğini iddia etmişti. ABD aynı sebeple Türkiye’yi F-35 programından da çıkarmıştı.