BM Genel Sekreteri Guterres'ten dikkat çeken açıklama: 'Hamas, İsrail'e durduk yere saldırmadı'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin New York kentinde İsrail-Filistin arasındaki çatışmaları ele almak için toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığının kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 21:40
BM Genel Sekreteri Guterres'ten dikkat çeken açıklama: 'Hamas, İsrail'e durduk yere saldırmadı'
Abone Ol google-news

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığına dikkati çekti.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde, “Silahlı çatışmanın hiçbir tarafı uluslararası insani hukukun üstünde değildir” açıklamasında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin New York kentinde İsrail-Filistin arasındaki çatışmaları ele almak üzere bir araya geldi.

GUTERRES'TEN ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail-Filistin arasında derhal insani ateşkes çağrısında bulunarak, Gazze Şeridi’nde uluslararası insani hukukun "açık ihlal" edildiğini ifade etti.

Guterres, “Açık konuşayım, silahlı çatışmanın hiçbir tarafı uluslararası insani hukukun üstünde değildi” dedi.

Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardımın girmesine izin verilmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, “Gazze'de BM’nin yakıt stokları birkaç gün içinde tükenecek. Bu da başka bir felaket olacak. Acıları hafifletmek, yardım dağıtımını daha kolay ve güvenli hale getirmek ve rehinelerin serbest bırakılmasını kolaylaştırmak için acil insani ateşkes çağrımı yineliyorum" dedi.

"HAMAS İSRAİL'E DURDUK YERE SALDIRMADI"

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığının kabul edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Guterres, "Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Topraklarının sürekli olarak yerleşim yerleri tarafından yutulduğunu, ekonomilerinin tıkandığını, insanlarının yerinden edildiğini ve evlerinin yıkıldığını gördüler. İçinde bulundukları zor duruma siyasi bir çözüm bulma umutları yok oluyor” dedi.

"İLKELER KONUSUNDA NET OLMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

Tüm bunların ne Hamas'ın saldırılarını ne de "Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını" haklı çıkaramayacağını belirten Guterres, “Böyle kritik bir anda, sivillere saygı gösterilmesi ve sivillerin korunması temel ilkesinden başlayarak ilkeler konusunda net olmak hayati önem taşıyor” dedi.

İSRAİL'DEN BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES'E TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığının kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'e tepki gösterdi.

İsrail-Filistin arasındaki çatışmaları ele almak üzere toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığını ifade etmesine İsrail tepki gösterdi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, "Genel Sekreter, hangi dünyada yaşıyorsunuz? Kesinlikle burası bizim dünyamız değil” ifadelerini kullandı.

Cohen ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “BM Genel Sekreteri ile görüşmeyeceğim. 7 Ekim katliamından sonra dengeli bir yaklaşıma yer kalmadı. Hamas gezegenden silinmeli” dedi.

"GUTERRES'İ DERHAL İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUM"

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Guterres'in sözlerini "şok edici", "korkunç" ve "bölgenin gerçekliğinden tamamen kopuk" olarak nitelendirerek, "Onun yorumları teröre ve cinayete gerekçe teşkil ediyor. Bu tür görüşlere sahip bir kişinin Holokost'tan sonra ortaya çıkan bir örgütün başkanı olması üzücü” dedi.

Erdan, "İsrail vatandaşlarına karşı, terör örgütü ilan edilmiş bir örgüt tarafından gerçekleştirilen en korkunç eylemlere anlayış gösterenlerle konuşmanın hiçbir haklılığı ve anlamı yok. Guterres'i derhal istifaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

"BM GENEL SEKRETERİNİN TERÖRE GÖZ YUMDUĞU GÜNLER KARANLIKTIR"

İsrail muhalefet liderlerinden eski Savunma Bakanı Benny Gantz ise, "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin teröre göz yumduğu günler karanlıktır. Kesinlikle hiçbir şey masum sivillerin katledilmesini haklı gösteremez. Şimdi tarihin doğru tarafında durmanın veya ona göre yargılanmanın zamanıdır. Terör savunucuları dünya adına konuşamazlar" dedi.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler