İran'da ayrılıkçı Nidal Hareketi üyelerine idam kararı

İran yargısı, ülkenin güneybatısındaki saldırılar nedeniyle altı Nidal Hareketi üyesi kişiyi idama mahkum etti.

Yayınlanma: 06.03.2023 - 12:37
İran'da ayrılıkçı Nidal Hareketi üyelerine idam kararı
Abone Ol google-news

İran'da, Irak sınırında faaliyet gösteren Arap terörist grup Nidal Hareketi üyesi altı kişiye, meydana gelen saldırılar nedeniyle idama kararı verildi.

İran yargısının internet sitesi Mizan Online'da yer alan bilgiye göre, Huzistan eyaletinin başkenti Ahvaz'da bir mahkemenin "Nidal Hareketi terörist grubunun altı üyesini ölüm cezasına çarptırdığını" söyledi.

Habere göre, söz konusu altı kişi 2017 ve 2019 yılları arasında aralarında bir asker ve iki Basij paramiliter gücü (Ayetullah Humeyni tarafından kurulan gönüllü birlik) mensubunun da bulunduğu dört kişinin ölümüne neden olan "silahlı operasyonlardan" suçlu bulundu.

İdam cezasına çarptırılan altı kişinin isimleri Ali Mojadam, Mohammad Reza Moghadam, Moein Khanfari, Habib Deris, Adnan Ghobishavi ve Salem Mousavi olarak açıklandı.

Mizan Online, bu kişilerin "Habib Nabgan ve Habibullah (Habib) Chaab gibi Avrupalı liderlerinin emirlerini yerine getirdiklerini" söyledi.

İran'da yargılanan İranlı-İsveçli muhalif Chaab, 2020'deki bir ziyareti sırasında Türkiye'de kaybolmuştu. Türkiye'den yapılan açıklamada, Chaab'ın kaçırılmasının arkasında İran istihbaratının olduğu belirtilmişti. 

İran ayrıca, Nidal Hareketi'nin 2018'de Ahvaz'da bir askeri geçit törenine düzenlenen ve yetkililerin 25 kişinin öldüğünü, yaklaşık 250 kişinin yaralandığını söylediği saldırıda "diğer terörist gruplarla işbirliği yapmakla" suçladı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler