Lula da Silva, BMGK'yı hedef aldı: Saygı duyulmuyor

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararlarına "saygı duyulmadığını" ifade ederek BMGK'yi eleştirdi.

Yayınlanma: 02.12.2023 - 15:51
Lula da Silva, BMGK'yı hedef aldı: Saygı duyulmuyor
Abone Ol google-news

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Al Jazeera televizyonuna verdiği röportajda İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin konuştu.

BMGK'nin İsrail'in Gazze'ye saldırılarıyla ilgili kararlarına "kimsenin saygı duymadığını" ifade eden Lula da Silva, "Kararlarına saygı duyulan ve uygulanan gerçek liderlerimiz, kurulumuz olsaydı -ki bu BMGK olmalı- bu savaş olmazdı" dedi.

Lula da Silva, bölgede çocuklar da dahil olmak üzere binlerce kişinin öldürülmesine, yaralanmasına, hastanelerin bombalanmasına değinerek durumu "delilik" olarak niteledi.

İsrail'in "kendini savunma hakkı olduğunu fakat bunu masum kadın ve çocukları öldürerek yapmak zorunda olmadığını" ifade eden Lula da Silva, Filistin ve İsrail devletlerinin "uyum içinde" yaşaması çağrısında bulundu.

Lula da Silva, ABD Başkanı Joe Biden'ın, "savaşı durdurma çağrısında bulunacak hassasiyeti olmamasını anlayamadığını" kaydetti.

ABD'nin İsrail üzerinde "çok büyük etkisi" olduğunun altını çizen Lula da Silva, "Savaşı durdurabilirlerdi. Görüşme masasında bu konuyu görüşmek silahlardan daha ucuz. Kelimeler namludan daha az (kişiyi) öldürür. Savaş hiçbir yere götürmez" ifadeleriyle Biden'ı eleştirdi.

Öte yandan, Lula da Silva, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "insani problemlere hassasiyeti düşük olan aşırıcı bir yönetici" olduğunu belirterek "(Netanyahu) Yahudilere duyulması gereken saygının Filisin halkına da duyulması gerektiğini öğrenmeli" ifadesini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler