Taliban'dan iki ülkeye çağrı: Sorunları diyalog yoluyla çözün

Taliban yönetimi, Afganistan'ın iki komşu ülkesi İran ve Pakistan arasında yaşanan şiddetin endişe verici olduğunu belirterek taraflara "sorunları diyalog yoluyla çözme" çağrısı yaptı.

Yayınlanma: 18.01.2024 - 15:20
Taliban'dan iki ülkeye çağrı: Sorunları diyalog yoluyla çözün
Abone Ol google-news

Afganistan geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi, X sosyal medya platformundaki hesabında, İran ve Pakistan arasında yaşanan gerilimle ilgili açıklamada bulundu.

İran ve Pakistan arasında yaşanan şiddetin endişe verici olduğunu kaydeden Belhi, tarafların gerilimi artıracak adımlardan kaçınmasını istedi.

Belhi, iki ülkenin de bölgenin istikrarını artırmaya yönelik çaba göstermesini isteyerek anlaşmazlıkların diplomasi ve diyalog kanallarıyla çözülmesi çağrısı yaptı.

İran, 16 Ocak'ta, zaman zaman kendi güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda bulunan Ceyşu'ul Adl örgütünün Pakistan'daki kamplarını füze ve insansız hava araçlarıyla hedef aldığını duyurmuştu.

Pakistan hükümeti ise saldırı sonucu 2 çocuğun hayatını kaybettiğini, 3 kız çocuğunun ise yaralandığını açıklamış ve İran'a tepki göstererek Tahran büyükelçisini geri çağırmıştı.

Pakistan, "terör örgütlerinin" sığınaklarını vurduğunu açıklamıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletinde "terör örgütlerinin sığınaklarına" yönelik son derece koordine ve özel hedefli bir dizi hassas askeri saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

İran ise Pakistan'ın füze saldırısında 3'ü kadın, 4'ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

BELUCİSTAN MERKEZLİ ÖRGÜTLER

Komşu ülkeler İran ve Pakistan'ın her iki tarafında da ağırlıklı Beluclar yaşıyor. Bölgenin Pakistan sınırlarındaki adı Belucistan iken İran sınırındaki adı ise Sistan-Beluçistan.

Bu bölgede konumlanan çeşitli silahlı örgütlerin bir kısmı Pakistan bir kısmı da İran'a karşı savaşarak "Sünni Beluc halklarının haklarını savunduğunu" öne sürüyor.

Her iki ülke de son saldırılarında terör örgütü olarak tanımladıkları grupları hedef aldıklarını açıklamıştı.

İran, Pakistan topraklarında Ceyş'ul Adl adlı örgütü, Pakistan ise İran topraklarında Belucistan Kurtuluş Cephesi (BLF) ve Belucistan Kurtuluş Ordusu'nu (BLA) hedef aldığını duyurmuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon