HSBC'den dolar/TL tahmini! Yıl sonu için rakam verildi

HSBC stratejistleri, dolar/TL kurunun 2024 sonunda 33 lira seviyesine ulaşacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Yayınlanma: 03.01.2024 - 16:21
HSBC'den dolar/TL tahmini! Yıl sonu için rakam verildi
Abone Ol google-news

Dünyaca ünlü banka HSBC'ye göre, dolar/TL kurunda ılımlı artış devam edecek.

Bloomberg'de yer alan haberde, HSBC stratejistleri Murat Toprak ve Charotte Ong yayımladıkları notta Dolar/TL ’nin yavaş ve ılımlı yükselişle yıl sonunda 33’e çıkacağı görüşünü koruduklarını belirtti.

HSBC stratejistleri “Lira düşüşünü kontrol etme stratejisi çalışıyor, para politikası FX carry’yi desteklerken dolarizasyonu sınırlıyor ve makroekonomik dengelenmeye yardımcı oluyor” dedi.

MEVDUAT FAİZLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Stratejistler 2023 ortalarından itibaren yapılan büyük ölçekli faiz artışları sonucu carry dinamiklerinin lira lehine döndüğünü belirtti.

Raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

"Lira mevduatlara ödenen faiz güçlü bir şekilde yükseldi. Reel bazda bu mevduatların getirisi hala negatif ama dinamikler lira için net bir şekilde daha pozitife döndü. Lira mevduatın çekiciliği yılın ikinci yarısındaki dezenflasyonla birlikte 2024’te daha fazla artabilir. Reel faiz trendi lira için odak noktası olacak. Kredi büyümesinin yavaşlamasıyla birlikte iç talep büyük ihtimal daha zayıf olacak ve cari açık azalacak. Bu da liranın daha az kırılgan olmasını sağlayacak."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon