Maliyetlerden şikayet eden besici: 1 lt süt bizde 7, markette 20 lira

Niğdeli besici, yem fiyatları ile ilgili sıkıntısını CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer’e anlattı. Besici, “Yem bulmada sorun yaşıyoruz. Bundan 4-5 ay önce yemcide yem bulamıyorduk. Günlük zam geliyordu yeme. Biz üretiyoruz sanayiciler kazanıyor, sütte aracılar kazanıyor. Bizdeki süt 7 lira marketlerdeki peynir 100 lira. Bir litre süt markette 20 lira” dedi.

Yayınlanma: 18.10.2022 - 19:17
Abone Ol google-news

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen hafta Niğde’de besicileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Mısır silajının kaç lira olduğu sorusu üzerine besici şöyle konuştu:

“Bunun fiyatı bin 100, bin 200 lira. Kendim yetiştiriyorum. Paketli de bin 500 bin 600 lira. Bu saman bin 600 bin 700 lira, geçen yıl 700-800 liraydı. Yem bulmada sorun yaşıyoruz. Bundan 4-5 ay önce yemcide yem bulamıyorduk. Günlük zam geliyordu yeme. Nakliye, mazot, elektrik olduğu için üstüne koyuyor. Bunun içine yonca, mısır silajı girecek, sanayi yemi olmadığı için olmuyor. Zaten bizim yüzde 99 sanayi yeminden zararımız var, biz üretiyoruz sanayiciler kazanıyor, sütte aracılar kazanıyor. Bizdeki süt 7 lira marketlerdeki peynir 100 lira. Bir litre süt markette 20 lira. 4-5 aydır süte zam bekliyoruz gelmiyor. Samanı stokladık bir sene boyunca yedireceğiz. Kışın 2 lirayı bulur bu. Arma şu anda 7,5 lira.”

Gürer de şunları söyledi:

“Ülkemizde hayvancılık yapanlar için en büyük sorun yem. Çünkü hayvancılığın yüzde 70’i yemle gider oluşturuyor. Her yıl 12,5 milyon ton yurtdışından yem ithal ediyoruz. Pamuk, ayçiçeği tohumu küspesi, mısır, soya, arpa getiriyoruz. Bu sayede hayvanların beslenmesi sağlanıyor. Oysa ülkemizin topraklarında bunların hepsi yetiştirilebilir. Ama yanlış tarım politikaları aynı zamanda hayvancılığı da vuruyor. Saman protein değeri olmadığı halde hayvana dolgu olsun diye yediriliyor. Mısır silajı yemde hayvanlar için en önemli besleyici.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler