10 kişinin yaralandığı 'köy referandumu' kavgası sonrası barış sağlandı

Adıyaman’ın Sinçik ilçesine bağlı Çatbahçe köyünde 'köy referandumu’ nedeniyle çıkan kavga barışla sonuçlandı.

31 Ocak 2017 Salı, 11:45
Abone Ol google-news

Adıyaman'ın Sincik ilçesi Çatbahçe köyüne bağlı Çavçük Mezrasının ‘köy’ statüsüne geçip geçmemesiyle ilgili yapılan referandumda çıkan taşlı sopalı kavgada 10 kişi yaralanmış, 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Kavga sonrasında Küçükaydın, Aydınlar, Erkut ve Yetkin aileleri arasındaki husumet Vali Abdullah Erin’in girişimiyle barışla noktalandı. Aileler arasındaki husumeti bitirmek ve barışı sağlamak için İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy’la birlikte Sincik ilçesine giden Vali Abdullah Erin, Küçükaydın, Erkut ve Aydınlar ailelerinin büyüklerini Kaymakamlık makamına davet ederek görüştü. Görüşmede Sincik Kaymakamı Zafer Sağ da hazır bulundu.

Yapılan görüşmede köyde çıkan kavganın husumete dönüştürülmemesi gerektiğini anlatan Vali Abdullah Erin, aile büyüklerinin de sağduyusuyla aileler arasında barışı sağladı. Kaymakamlık makamında birbirleriyle kucaklaşan aileler Vali Abdullah Erin’e teşekkür ederek, bu tatsız olayın barışla sonlanmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Birlik ve beraberlik mesajları veren aileler aralarındaki husumeti bitirdi.

Sincik’in her yönüyle örnek bir ilçe olduğunu belirten Vali Abdullah Erin, “Sincik insanı civan mert ve dünyanın tüm sevgisini içinde taşıyabilecek, barındırabilecek kadar geniştir. Fitne fesat odaklarına fırsat vermeyeceğiz. Sevgi, saygı ve kardeşlik çerçevesinde güzel bir yaşam varken, neden küçük şeyler için birbirimize kin ve nefretle bakalım" dedi.