12 yaşındaki Dâhi IQ’sü ile şaşırtıyor

Dâhilerle sık sık karşılaştığımızı söyleyemeyiz; ancak 12 yaşındaki Nicole Barr‘ın IQ’sunun 162 olmasının başka bir önemi daha var.

07 Ağustos 2015 Cuma, 00:14
Abone Ol google-news

Çünkü Nicole Barr bu sayıyla Albert Einstein ve Stephen Hawking’in 2 puan önüne geçerek IQ testinden alınabilecek en yüksek sonuca ulaşmış durumda.
Ortalama bir yetişkinin IQ’sunun 100 olduğu ve 140’ın üzerini tutturanların; “Dahi” sayıldığı, IQ testinde 12 yaşındaki bir kız çocuğu 162 ile en yüksek dereceye ulaştı.
Babası Jim Barr tarafından Mensa‘nın IQ testine sokulan küçük kızın sonucu aileyi de şaşırtmış durumda. Farklı aşamalardan oluşan testin her bölümünü, ayrılan süre tamamlanmadan bitiren Nicole’ün 2 yaşından önce toplama gibi küçük hesaplamaları yapabildiği belirtiliyor.
2 yaşındayken Nintendo DS’i rahatlıkla kullanabilen küçük kızın okumaktan çok hoşlandığını ve matematikle arasının fazlasıyla iyi olduğunu belirten Jim Barr, kızının sosyal alanlara da ilgili olduğunu söylüyor.
Doktor olmak isteyen Nicole’ün tarihi değiştirecek bir buluşu gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Windows 10’un ilk güncelleştirmesi yayınlandı