19 Mayıs'ı bırak Arapçaya bak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin stadyum kutlamalarını hazırlıkların uzun sürdüğü gerekçesiyle iptal ederken, bu yıl 3. düzenlenecek Uluslararası Arapça Yarışmaları 542 imam hatip lisesinden toplam 2 bin 710 öğrencinin katılımıyla yaklaşık 4 ay boyunca sürecek.

20 Ocak 2012 Cuma, 15:59
Abone Ol google-news

MEBin dolaylı olarak organize ettiği Uluslararası Arapça Yarışmaları bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün katkılarıyla organize edilen yarışmalarla Türkiyede ortaöğretim okullarında başlayan Arapça öğretimini geliştirmek ve modern metotlarla Arapçayı öğrencilere sevdirerek öğretmek amaçlanıyor.

MEBin 19 Mayıs törenlerindeki stadyum kutlamalarına getirdiği yasağın nedenlerinden biri olarak gösterdiği çalışma sürelerinin uzunluğu gerekçesi, yaklaşık 4 ay sürecek olan Uluslararası Arapça Yarışmalarını kapsamadı. Uluslararası Arapça Yarışmaları 3 etapta 5 farklı kategoride yapılacak. Bu kapsamda il ve bölge yarışmalarındaki jüri üyelerinin il milli eğitim müdürleri tarafından belirlenecek. Öğrenciler yarışma kapsamında bilgi yarışması, şiir okuma yarışması, hitabet yarışması, tiyatro yarışması ve musiki yarışması yapılacak. Öğrenciler yarışmalara aylar öncesinden hazırlanmaya başlarken, yarışmaların ilk etabı olan il içi yarışmalar Türkiye genelinde 3-5 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İl içi yarışmalarda dereceye giren öğrenciler yarışmanın ikinci etabı olan bölge yarışmalarına katılacak. Bölge yarışmaları da 14 Nisan 2012 tarihine kadar sürecek.

Final 20 Mayıs’ta

Yarışmanın son etabı olan Türkiye finali gerçekleştirilecek. Bölge finalleri Kızılcahamamda 9-10 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılacak. Türkiye finalinin ardından yarışmada 5 farklı kategoride birinci olan öğrencilerin gösterileriyle ödül töreni ise 20 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek.