2010 Dünya Basketbol Şampiyonası

Dünya ikincisi olan (A) Milli Basketbol Takımı'nın kaptanı Hidayet Türkoğlu, bütün takım arkadaşlarıyla gurur duyduğunu söyledi.

13 Eylül 2010 Pazartesi, 09:10
Abone Ol google-news

Hidayet, ABD maçı sonrası yaptığı açıklamada, kendilerine inanıp güvendikleri için bu noktaya geldiklerini belirterek, ''Şampiyonanın başından beri yanımızda olan milyonlarca insanımıza birinciliği hediye etmek isterdik. İkinci olarak onları mutlu edebildik. Herkese teşekkürler. Ben bu takımın kaptanı olarak bütün takım arkadaşlarımla gurur duydum. Belki yıllar boyu böyle bir organizasyonla karşılaşamayacağız. Kaliteli bir milli takım olduğumuzu gösterdik'' ifadelerini kullandı.

Daha önce Dünya Şampiyonası'nın, son büyük şampiyonası olabileceğini söylediğinin hatırlatılması üzerine Hidayet, ''Bu konuyu şimdi konuşmak istemiyorum. Bu başarının önüne hiçbir şeyin geçmesini istemiyorum. ABD'ye gitmeden önce düşünmek için 3-5 günüm olacak. Arkadaşlarım bana bu şampiyonada çok yardımcı oldu. Hepsine teşekkür ediyorum. Zaman her şeyi gösterecektir'' diye konuştu.

Ömer Onan yorgunluktan yakındı

Ömer Onan ise Türk basketbol tarihine geçtiklerini kaydederek, şunları söyledi:''Müthiş bir iş başardık. ABD dün saat 19.00'da oynadı biz ise daha geç maç yaptık. Biz kafa kafaya giden stresli bir maç oynadık. Otele saat 1'de geldik, 4'ten önce uyuyamadık. Belki daha farklı olabilirdi ama biraz yorgunduk. Turnuvanın başından sonuna kadar ABD iyi oynadı. Ama biz de büyük bir iş çıkardık. Arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Kimse kendini saklamadı, iki sayı daha fazla atayım diye düşünmedi. Bu 12 adam da müthiş, hepsiyle gurur duyuyorum.''

Kerem Gönlüm ise bugün dünya ikincisi oldukları için üzüldüklerini vurgulayarak, ''Bu Türk basketbolunun nereye geldiğini gösteriyor. ABD bugün iyi oynadı, biz iyi oynamadık'' derken, Kerem Tunçeri ise ''Herkes üzüntü içinde. ABD'ye karşı finalde kaybediyoruz ve herkes üzülüyor. Dünkü maç bizim için daha zordu. Dün gece yapılan kutlamalar bizi oldukça yordu. Yine de altın madalya için çıktık ama çok yüksek yüzdeyle mücadele ettiler. Tek tek tüm takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum'' şeklinde konuştu.

Ender Arslan da aldıkları gümüş madalyanın değerini ancak birkaç gün sonra anlayacaklarını ifade ederek, ''Şimdi altın madalyayı alamadığımız için üzülüyoruz. Altına o kadar odaklanmıştık ki ikinciliğe sevinemedik. Verdiğimiz mücadele ve ortaya koyduğumuz azim çok iyiydi. Arkadaşlarımı alnından öpüyorum'' dedi.

Semih Erden ise ne kadar kaliteli bir takım olduklarını gösterdiklerini belirterek, ''Başından beri milli takıma yapılan eleştiriler oldu. Ama bir kez daha görüldü ki milli takım müthiş bir ekip. Dünya ikincisi olmak gurur verici bir şey. ABD iyi mücadele etti. Biz zaman zaman kötü performans çizdik. Bu da dünkü maçın yorgunluğundandı. Birçok arkadaşımız dün gece uyuyamadı'' diye konuştu.