3 müdür, 16 infaz koruma memuruna 'soruşturma' tayini

EDİRNE Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli’nin tedavi gördüğü hastanedeki mahkum odasının kapısını açık bıraktıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılarak görevlerinden alınan 27 kişiden cezaevi müdürü ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 19 memur çeşitli illere tayin edildi.

25 Aralık 2015 Cuma, 13:09
Abone Ol google-news
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Kontrolörleri, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkum koğuşunda geçen ay denetleme yaparak, hükümlü Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli’nin tedavi gördüğü sürede mahkum oda kapılarının açık bırakıldığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.
 
Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevinde görevli 8 kişi hakkında adli soruşturma başlatıldı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan memurlarla ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran’ın itirazı üzerine Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi tutuklama kararı çıkardı, ancak savunmaları alınan memurlar yeniden serbest bırakılmıştı.
 
MÜDÜRLER GÜNEYDOĞUYA TAYİN EDİLDİ
 
İdari soruşturma kapsamında Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi cezaevi müdürü, 2 cezaevi ikinci müdürü ve 24 infaz koruma memuru 2 hafta önce açığa alındı. Olayla ilgili inceleme sürerken, Cezaevi Müdürü Yusuf Altan Korkut, 2’nci müdürler Uğurlu Pak ve Mehmet Koçak’ın da aralarında bulunduğu 19 memurun görev yerleri değiştirildi. Cezaevi müdür ve yardımcıları Güneydoğu illerine, 16 infaz koruma memuru ise Ege, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde farklı illere tayin edildi. Tayin kararının memurlara Edirne Adalet Komisyonu’na çağrılarak tebliğ edilmeye başlandığı, memurların ise tayin kararına karşı mahkemeye başvuracakları belirtildi.