32 muvazzaf askere tutuklama talebi

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR' ların durdurulmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ve aralarında bir binbaşının da bulunduğu 34 muvazzaf askerden 32'si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

09 Nisan 2015 Perşembe, 13:15
Abone Ol google-news

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 Nisan Pazar günü aralarında biri binbaşının da bulunduğu 34 muvazzaf asker hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarmıştı. Adana ve Hatay'ın da aralarında bulunduğu 8 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve kendileri de teslim olan askerler İstanbul'a getirildi.

SAVCILIK SORGULARI 3 GÜN SÜRDÜ

Dolmabahçe'de Boğaz Batısı Askeri İnzibat Bölge Komutanlığı Beşiktaş Kışlası'nda tutulan 34 şüpheli askerin 3 gün süren savcılık sorguları dün akşam tamamlandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan, 32 muvazzaf askeri "Terör örgütüne üye olmak", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. 2 asker ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

32 ASKER GRUPLAR ŞEKLİNDE ADLİYEYE SEVK EDİLECEK

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 32 şüpheli askerin ifadesi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınacak. Askerlerin avukatı Hasan Tok, “Müvekkillerinin hala komutanlıkta olduğunu söyledi...Askerler gruplar şeklinde adliyeye sevk edilecek. Önce Hatay, sonra Ankara ve Adana'da gözaltına alınan askerler hakim karşısına çıkacak" dedi.

SELAM TEVHİD SORUŞTURMASINI YÜRÜTEN KAMU GÖREVLİLERİNE YÖNELİK SORUŞTURMA

34 askere yakalama ve gözaltı kararı, takipsizlik kararıyla ortadan kalkan "Selam Tevhid Soruşturması" nı yürüten kamu görevlilerine yönelik soruşturma kapsamında verilmişti.


"MİT TIR'LARININ DURDURULMASI SORUŞTURMASI"...

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait TIR' ların durdurulmasıyla ilgili olarak haklarında tutuklama talep edilen 32 muvazzaf asker,
Beşiktaş'taki İnzibat Bölük Komutanlığı'nda 2 askeri minibüsle çıkarılarak İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Askerlerin sorgusu, İnzibat Bölük Komutanlığı'nda yapılmıştı.