73 adet sahte kredi kartı ile yakalandılar

İstanbul'da yurt dışındaki bankaların kredi kartlarını kopyalayarak lüks mağazalardan alışveriş yaptığı tespit edilen Malezya uyruklu 4 kişi yakalanarak, savcılığa sevk edildi.

21 Haziran 2011 Salı, 11:38
Abone Ol google-news

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada, "kredi kartı dolandırıcılığı" çalışmaları kapsamında Malezya uyruklu şüpheli 4 şahsın, yurtdışı bankalara ait limitleri yüksek kredi kartı bilgilerini elde ederek kopyaladıklarının tespit edildiği bildirildi. Bu yolla 73 adet sahte kredi kartı oluşturan kişilerin, 13 Haziran tarihinde alışveriş yapmak için Türkiye'ye geldiği ve 5 yıldızlı otellerde konakladıklarının saptandığı belirtildi. Şüpheli şahısların, sahte kredi kartları ile İstanbul'da dünyaca ünlü markalara ait saat, çanta, giyim ve aksesuar ürünleri satın alarak aldıkları, sonra bu ürünleri kendi ülkelerinde sattıklarının tespit edildiği belirtildi.


253 bin 651 TL'lik alışverişin onay vermemesi şüphelendirdi


Yine bu şahısların, satın aldıkları ürünlere ödedikleri Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV), kendi ülkelerinde bulunmadığı gerekçesi ile ürün bedeline göre ÖTV tutarını nakit olarak geri aldıkları, sahte kredi kartı ile yapılan alışverişlerle işyerlerinin zarara uğratıldığının saptandığı kaydedildi. Malezya uyruklu 4 şüpheli şahsın sahte kredi kartı ile 13-14 Haziran tarihleri arasında 22 bin 352 TL tutarında alışveriş işlemi yaptığı, 253 bin 651 TL tutarındaki işlemin ise onaylanmaması üzerine alışveriş işleminin gerçekleştirilemediği belirtildi. Bunun üzerine şüpheleri üzerine çeken şahısların, Türkiye'yi terk edecekleri bilgisi üzerine emniyet ekiplerinin operasyon düzenlendiği, bu operasyonda 4 şüpheli şahsın, 73 adet sahte kredi kartı ile yakalandığı, haklarında düzenlenen soruşturma evrakı ile 21 Haziran'da Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildiği duyuruldu.