AB, Kıbrıs müzakerelerinden sonuç beklemiyor

Brüksel'deki Kıbrıs uzmanı AB yetkilileri, mevcut durumda Kıbrıs'taki müzakerelerden bir sonuç beklemediklerini belirtirken, "AB'nin kendine göre birçok sorunu var. Kıbrıs sorununu daha uzun süre AB taşıyamaz. Bu böyle devam ederse Kıbrıs konusu AB için çok farklı bir şekilde ele alınma riskini taşıyor" uyarısını yaptılar.

27 Eylül 2010 Pazartesi, 13:52
Abone Ol google-news

AB başkenti Brüksel'in, Kıbrıs müzakere süreci konusunda hiç de umutlu olmadığı belirlendi. ABHaber'a konuşan, AB Başkenti Brüksel'de hem Avrupa Komisyonu hem de Avrupa Parlamentosu'nda sayıları parmakla sayılacak kadar az olan Kıbrıs konusunda uzman AB yetkilileri, mevcut durumda "Kıbrıs'taki müzakerelerden bir sonuç beklenmediği"ni ifade ettiler. Kıbrıs'taki iki tarafla buluştuğu zaman çözüme yönelik açıklamalarının sadece bir dilekten öteye gidemediğini düşünen, Brüksel'deki Kıbrıs uzmanlarının müzakerelerden fazla bir beklentileri yok. AB uzmanları 2004 referandumundan sonra Talat-Hristofyas arasındaki müzakerelerde ufak da olsa bir umut belirdiğini ancak 18 ay sonunda çözüme ulaşılamaması sonrası her şeyin bir kez daha ortaya çıktığını ifade ediyorlar.

Aynı uzmanlar, "2 yılı aşan bir müzakere süreci var. Hala da daha bir çözüme ulaşılamamış olması. Bir şeylerin normal olmadığı anlamına geliyor. İki yıl müzakereler için çok uzun süre. Anlaşılan taraflardan birisi zoraki masada çözüm istediğini göstermek için oturuyor. İki taraf da çözüm isterse çoktan müzakereler sonuçlanırdı" diye konuştular. İki yılın müzakereler için çok önemli bir zaman dilimi olduğuna dikkati çeken uzmanlar, şu uyarıyı da yaptı: "Artık bu müzakereleri daha da sürencemeye bırakmak AB'nin sabrını zorlama anlamına gelecektir. Birçok AB üyesi Kıbrıs sorununu birlik platformlarında duymak bile istemiyor. Herkes Kıbrıs sorununda dolayı yaka silkiyor. AB'nin kendine göre birçok sorunu var. Kıbrıs sorununu daha uzun süre AB taşıyamaz. Bu böyle devam ederse Kıbrıs konusu AB için çok farklı bir şekilde ele alınma riskini taşıyor."