"AB üyeleri Türkiye'nin üyeliğine önyargıyla bakıyor"

Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Melpomeni Korneti, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini belirterek, ''AB ülkeleri Türkiye'nin üyeliğine ön yargıyla bakıyor'' dedi.

30 Nisan 2010 Cuma, 09:04
Abone Ol google-news

Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Melpomeni Korneti, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Makedonya ile Türkiye'nin çok kültürlü yapısının birbirine çok benzediğini söyledi.

Makedonya nüfusunun yüzde 70'inin Makedonyalılar, yüzde 4'ünün Türkler, yüzde 23'ünün Arnavutlar, geri kalanını da Boşnaklardan oluştuğunu belirten Korneti, şöyle devam etti:
''Uzun süredir Türkiye'de görev yapıyorum ve haziran ayında görevim sona erecek. Ama ülkenizden ayrılsam da Makedonya'da Türkiye'yi anlatacağım. O kadar benzer yönlerimiz var ki, kültürel, tarihsel ve mimari ortak yönlerimiz bizi birbirimize bağlıyor.
Türk-Makedon halkının tarihsel birlikteliğinin, dostluğunun devamını öncelikle istiyoruz. Dostluğun devamı için bu şarttır. Ayrıca Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz. AB ülkeleri Türkiye'nin üyeliğine ön yargıyla bakıyor.''

Lekesiz de Büyükelçi Korneti'yi Hatay'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Hatay 3 semavi dine, değişik mezhep ve etnik kökene sahip vatandaşların huzur içerisinde yaşadığı bir şehir. Ayrıca mimari yapılarımızla, restorasyon çalışmalarımızla gerçekten Makedonya ile benzer yönlerimiz var. Umarım bu ziyaret, Makedonyalıların kentimize daha çok gelmesini sağlar'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından Lekesiz, Korneti'ye ziyaretin anısına şilt takdim ederken, Korneti de ülkesini tanıtan kitap hediye etti.