"ABD, en büyük Müslüman ülkelerden biri"

ABD Başkanı Barack Obama, bir Fransız kanalına yaptığı açıklamada ABD'nin ''dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden biri'' olduğunu söyledi.

02 Haziran 2009 Salı, 18:27
Abone Ol google-news

Yakında Mısır'a gidecek olan ABD Başkanı Barack Obama, Fransız televizyon kanalı Canal Plus'a verdiği demeçte, ''ABD ve Batı dünyası, İslam'ı daha iyi tanımayı öğrenmelidir. ABD'deki Müslümanlar'ı sayarsak, ABD'nin dünyanın en büyük Müslüman ülkelerinden biri olduğu görülür'' dedi.

Mısır'da İslam dünyasına ne mesaj vereceği merakla beklenen Obama, ''Yapmaya çalıştığım şey, ABD'nin ve daha genel olarak Batı dünyasının terörizm ya da demokrasi gibi zorlu kimi sorunları nasıl algıladığını İslam dünyasının daha iyi anlayabilmesi için daha iyi bir diyalog ortamı yaratmak'' diye konuştu.

Obama, ''İnançları ne olursa olsun, yıkanlar değil inşa edenler arkalarında kalıcı bir miras bırakırlar. İslam'ın modern dünyayla uzlaşamayacağını destekleyenlerle, tersine İslam'ın ilerleme ayak uydurmasını her zaman bildiğini düşünenler arasında mevcut, gerçek bir çatışma olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Mısır'dan önce Suudi Arabistan'da temaslarda bulunması beklenen Obama, ardından Almanya'ya oradan da müttefik güçlerin 6 Haziran 1944'teki çıkarmasının anma törenlerine katılmak üzere Fransa'ya geçecek.