ABD'deki Türkler: CHP, ABD'de temsilcilik açmalı

CHP Genel Başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ABD'de yaşayan Türkler arasında da değerlendirildi. Amerika'daki çeşitli meslek gruplarından Türk vatandaşları, CHP'den Deniz Baykal'ın çekilmesini de en az Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesi kadar önemli olduğunu vurguladılar.

25 Mayıs 2010 Salı, 07:59
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ABD'de yaşayan Türkler arasında da değerlendirildi. Amerika'daki çeşitli meslek gruplarından Türk vatandaşları, CHP'den Deniz Baykal'ın çekilmesini de en az Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesi kadar önemli olduğunu vurguladılar. Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesinin ardından, ABD'de yaşayan Türklerin CHP'den en büyük beklentisi özellikle New York ve Washington kentlerinde büro açarak CHP'nin ABD'deki Türklerden faydalanması ve ABD ile ikili ilişkilerin doğru zeminlerde geliştirilmesi gerektiği görüşünü savundular. ABD'deki çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri, akademisyen, doktor, iş adamı, öğrenci, hukukçu ve sanatçılar, Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçilmesini şöyle değerlendirdiler:
 

Erken genel başkanlık beklenmiyordu

TADF Birinci Başkan Yardımcısı Mehveş Sönmez: Türkiye'de bir kaç yıldan beri Kılıçdaroğlu rüzgarı esmeye başlamıştı. Mütevazı duruşu, sakin üslubu araştırmacı kişiliği ile herkesin gönlünde iz bıraktı. Ancak bu kadar erken gelen bir genel başkanlık beklenmiyordu. Hayatın kime ne zaman nasıl bir sürpriz yapacağı belli olmuyor. Kimler tarafından ne amaçla yapıldığı belli olmayan bir komplo genel başkan Deniz Baykal'ın belki de herkes tarafından beklenmeyen istifası ve akabinde gelişen olaylar birdenbire zaten çoktan ışıldayan bir yıldızı en öne çıkardı. Bu son günlerde gözlemlediğimiz coşku heyecan ve sevinç sadece CHP'liler arasında değil yaygın bir şekilde işçiler, esnaf, köylü, öğrenci, öğretmen, emekli, memur ve biz ABD'de yaşayan Türkleri de etkiledi.
 

Birleştirici güç

Demokrat Partili Yerel Aday Rıfat Cem Sıvısoğlu (ELMHURST): Kılıçdaroğlu çoğunlukla haberlerde kendi sesini her gün duymak gibi görünen parti başkan değil, bir değişiklik gibi görünüyor. Sürekli birbirleriyle iç gruplar arasında tartışanların aksine ayrıca birleştirici bir güç vardır. Kılıçdaroğlu bu rolü oynuyor. Türkiye'de standart muhalefet yapmak ve mevcut yönetimin eleştirileri biraz daha ötesine bakmak gerek. Genel olarak, Kılıçdaroğlu onun, düşünceli, kapsayıcı ve vicdani bir yaklaşımda olduğunu düşünüyorum.
 

'Keşke daha önce istifa etseydi'

Light Millennium BM Sivil Toplum Örgütü Başkanı Bircan Ünver: Kılıçdaroğlu'nun CHP Başkanlığını içtenlikle kutluyorum. Baykal'in istifasına da, itiraf etmem gerekir ki, değişim-yenilenme ve yeni ses ve oluşumlara kapı aralanacağı düşüncesiyle memnun olanlardanım. Zira, CHP, Baykal döneminde, Türk halkının önemli bir kısmını kucaklayamamış ve temsil edememiştir. Ancak, kim, nereden ve nasıl yapılmış ve sahneye sürülmüş olursa olsun, Baykal'ın o istifaya nasıl getirildiği ise çok çirkin ve ayrı bir ahlaksızlıktır. İçimden, keşke Baykal, olayın bu noktaya getirilmesine izin vermeden ve önceden sezerek-verileri doğru değerlendirerek ve siyasetin de ülke çapında, bu denli ucuzlaştırılmasına fırsat vermeden istifa etseydi.
 

'Ecevit'ten sonra başaramadı'

TURANT Başkanı Şaduman Gürbüz (TEKSAS): Ben Kılıçdaroğlu'nun harika bir seçim olduğunu düşünüyorum, sosyal demokrat demek sosyal politikaları ile halka yakın olmak demek, o nedenle Kılıçdaroğlu bunu en iyi başarabilecek şahıs bunu ispatladı. Senelerdir sosyal demokratların yapamadığını AKP yapıyor, gerçekleştirdiği sosyal politikaları ile kırsal kesimin oylarını topluyor, maalesef bunu CHP Ecevit'ten sonra başaramadı.
 

'ABD'deki Türklerin desteğini almalı'

Avukat Cahit Akbulut (NEW YORK): CHP'deki değişimin ABD yaşayan Türk vatandaşlarınca sempatiyle ve olumlu karşılandığına şahit oldum ve oluyorum. Yeni CHP yönetimi, ABD'de yaşayan büyük orandaki Türk vatandaşlarında desteğini almak için planlar yapmalı ve Kılıçdaroğlu'nun değişim rüzgarına katkılarını temin etmelidir.
 

'ABD'de büro açılmalı'

Avukat Nurhayat Kınay (NEW JERSEY): Kılıçdaroğlu'nun adaylığı Amerika'daki Türkler için bir umut ışığıdır. Bilindiği üzere Amerika'da yaşayan Türkler, Almanya'daki Türklerden farklıdır. Hem kültür seviyeleri hem de yaşam standartları açısından farklılık göstermektedir. Bu nedenle de bugün için Kılıçdaroğlu bir yeni yapılanmanın başlangıcı sayılmaktadır. Benim çevremdeki bir çok arkadaşım ile de aynı duyguları taşıyoruz. Bugüne kadar CHP Amerika'da bir varlık gösterememiştir. Oysa, İktidar partisi Amerika'nın kendisi için ne derece önemli olduğunu kavramış, çeşitli vesilelerle Türk Toplumu ile biraraya gelerek toplumun nabzını tutmuş, motive etme gayreti göstermiştir. CHP bir gün bile kaybetmeden derhal Amerika'da bir kaç bölgede yapılanmaya başlamalıdır. Ofisler açıp faaliyetlere derhal başlamalıdır. Hatta CHP Birleşmiş Milletler bünyesi içinde de bir ofise sahip olmalıdır.

Tiyatro Sanatçısı Uğur Uğural (NEW YORK): Kılıçdaroğlu ben ve benim gibi dürüst, ilkeli, namuslu yaşayan ve yaşamak isteyenler için son derece isabetli bir isimdir. Çok mutluyum, Türkiye aşığı bir vatansever olarak.

Gazeteci Deniz Çelik (NEW JERSEY): Baykal CHP ile bütünleşmişti. İnanıyorum ki son zamanlarda iyi muhalefet yaptı. Fakat partisi başkanlığından ayrılış biçimi iyi olmadı. Fakat yerine tanıdık herkesin evet diyebileceği bir kişi geliyor. Gerçekten CHP'yi yıllarca sırtlayacak bir lider olduğunu düşünüyorum.

Gazeteci Tufan Sevimli (NEW JERSEY): Aslında lider kelimesini kullanmak yanlış bir yaklaşım olur, çünkü liderliğin farklı bir statü olduğunu düşünüyorum. Önder demek belki daha doğru olacak ama bu kelimeye Kılıçdaroğlu ne kadar hakkını verecek bunu zaman gösterecek.