AB'den İtalya'ya ret

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İtalya'nın 2019 taslak bütçe planını birliğin mali kurallarına ciddi uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle reddetti.

23 Ekim 2018 Salı, 19:25
Abone Ol google-newsAB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, İtalya'nın 2019 yılı bütçe  taslak planının reddedildiği belirtildi.

Ret gerekçesi olarak bütçe planının birliğin mali kurallarına ciddi  uyumsuzluk içermesi gösterildi.

Reddedilen bütçe planının gerekli düzeltmeler yapılarak 3 hafta içinde  AB Komisyonuna yeniden sunulması gerektiği belirtilen açıklamada, İtalya'nın  gelecek yıl vereceği bütçe açığını düşürmesi gerektiğine işaret edildi.

İtalya, nisan ayında açıkladığı istikrar programında 2019 yılı bütçe  açığı hedefini yüzde 0,8 olarak belirlemişti. Yeni hükümet ise bu oranı  planlananın 3 katı kadar artıracak bir bütçe taslağı hazırlamıştı.

AB üyesi ülkelerin ekonomik ve parasal birliğe katılımı için  öngörülmüş zorunlu koşulların belirlendiği Maastricht kriterlerine göre,  ülkelerin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) yüzde 60'ını  geçmemesi gerekiyor. Bu oranın aşılması durumunda ilgili ülkenin düzeltici  önlemler alması ve kamu harcamalarını azaltması gerekiyor.