ABD'ye 11 Eylül'ün yıldönümünde terör tehdidi

ABD yönetimi, 11 Eylül saldırılarının 10. yıldönümünde yeni bir terör tehdidi aldığını açıkladı.

Yayınlanma: 09.09.2011 - 06:37
Abone Ol google-news

''Güvenilir'' ancak ''doğrulanmamış'' tehdit bilgisi üzerine, ABD Başkanı Barack Obama, terörle mücadele ekiplerinden zaten artırılmış önlemleri daha da artırmalarını istedi. ABD'li yetkililer, tehdidin New York ve Washington'a yönelik olası saldırılar konusunda olduğunu, alınan istihbaratla ilgili araştırma yapıldığını belirtti. Yetkililer, istihbaratın çok özel olduğunu, bu nedenle göz ardı edilemeyeceğini ifade etti.

New York ve Washington başta olmak üzere, ABD'nin birçok kentinde 11 Eylül'ün yıldönümü yaklaşırken güvenlik önlemleri artırılmıştı. ABD Kamu Güvenlik Teşkilatı, geçen hafta El Kaide'nin 11 Eylül'ün yıldönümünde yeni bir saldırı planladığı yolunda güvenilir bilgiler olmadığını açıklamıştı.

Teşkilattan bir yetkili, bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin önemli günlerde ''her zaman'' tehditler almaya alışık olduğunu söyledi. Bu tür bilgilerin bazen doğru, bazen yanlış çıktığını belirten yetkili, ''yine de her ihbarı ciddiye alıyoruz'' diye konuştu.

 

İki ya da üç şüphli aranıyor

ABD'de 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde yeni terör saldırıları yapılacağı yönünde alınan istihbarat üzerine, bir ''insan avı'' başlatıldığı açıklandı. Güvenlik güçlerinin aldığı ''Güvenilir'' ancak ''Doğrulanmayan'' istihbaratla ilgili olarak, iki ya da üç şüphelinin arandığı bildirildi.

Öte yandan, olayla ilgisi bulunan iki kayıp kiralık kamyon olduğu haberleri medyada yer aldı, ancak ABD'li yetkililer kamyonların bulunduğunu ve olayla ilgili olmadıklarını duyurdu.

 

'Tehdit inandırıcı ama doğruluğu kanıtlanmadı'

ABD'de 11 Eylül saldırılarının 10. yıldönümü öncesi alınan terör tehdidinin inandırıcı olduğu ancak doğruluğunun kanıtlanmadığı bildirildi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, New York polis teşkilatının kente yönelik tehdit alınması üzerine güvenlik önlemlerini artırdığını ve ek kuvvet görevlendirdiğini söyledi.

''Tüm ihbarları ciddiye alıyoruz'' diyen Bloomberg, New Yorkluları tetikte olmaları konusunda uyardı ve şüpheli görünen paketler veya araçların polise haber verilmesini istedi. Ancak Bloomberg, New York halkına normal hayatlarına devam etmelerini de tavsiye etti.

ABD'li yetkililer, daha önce El Kaide'nin 11 Eylül'ün yıldönümünde bombalı araçlarla New York veya Washington'a saldırı düzenleyeceği yönünde bilgi edindiklerini açıklamıştı. Saldırıda, köprüler ya da tüneller gibi yerlerin hedef alınacağı düşünülüyordu.

New York polisi, kentte devriyelerin artırılacağını ve bomba arama köpeklerinin sayının çoğaltılacağını belirtti. Polis, köprü ve tünel gibi altyapı tesislerine yoğunlaşılacağını duyurdu.

ABD'li yetkililer, terör tehdidi bilgisinin, mayıs ayında Pakistan'da öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in evinde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelere dayandığını kaydetti. Belgelere göre, Bin Ladin, 11 Eylül'ün yıldönümü gibi önemli günlerde ABD'ye karşı yeni terör saldırıları planlıyordu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon