Ağız kokusunu önlemenin yolları

Uzmanlar bazı ürünlerin ağız kokusunu önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

22 Nisan 2010 Perşembe, 12:14
Abone Ol google-news

İşte mynet'in haberine göre ağız kokusuna önlemeye yardımcı besinler.


Kereviz: Kereviz dişleri iki yolla korur. Kereviz ekstra çiğnemeyi gerektiren bir yiyecektir. Bu ekstradan tükürük salgılamayı sağlar, bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıdaki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş  aralarını  temizler. 
 

Peynir: Peynir dişler için birden çok yarar sağlar. İlk olarak ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler oluşmasını engeller. Özellikle şekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli
 

Yeşil  Çay : Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili olur. Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız  kokusuna  neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 

Kivi: Vitamin C eksikliği dişetleri hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir. Bu durumda da periodontal rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun için kiviyi seçebilirsiniz, çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.


Yoğurt: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan  faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır. Kalsiyum, periodontal rahatsızlık dolayısıyla oluşmuş sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede yardımcı olur. Kalsiyum, diş kayıplarını önlemeye yardım eder. Eğer sizde diş  sağlığınızı  düşünüyorsanız, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin. 
 

Maydanoz: Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna  sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede ise kötü ağız kokusu  maydanoz sayesinde hoş bir kokuya dönüşür
 

Çilek: Çilek dişlere ve dişetlerine  iyi gelir. Aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü taşımaktadır. İçinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş taşlarının oluşumunu engeller. 
 

Kuru Yemişler: Kuru yemişler ve çekirdekler dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan  doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı  olarak  çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir. 
 

Elma: Elma, kabukla yenilmesi bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken, diğer yandan da içerisindeki maddelerle dişleri temizler. Elma, havuç gibi meyveleri ısırarak yenilmesi  tavsiye  edilir. 
 

Balık: Balığın içeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun temel maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor bulunmaktadır. Dolayısıyla daha sağlıklı dişler için haftada bir kez balık tüketilmelidir.