Akordeonla "Çeşit Çeşit Çeşitleme"

Akbank Oda Orkestrası, Mart ayı konserlerinde çeşitleme tekniğinin çok farklı kullanımlarını ortaya koyuyor. Cem Mansur yönetimindeki "Çeşit Çeşit Çeşitleme" başlıklı konserin solisti akordeon sanatçısı Matti Rantanen.

23 Mart 2011 Çarşamba, 10:39
Abone Ol google-news

Bu akşam Caddebostan Kültür Merkezi’nde yarın akşam da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konserler saat 20.30’de başlıyor. Konserden yarım saat önce başlayacak olan sohbette Cem Mansur konserin içeriği hakkında bilgi veriyor. Konserler programında yer alan eserler; A. Salinen (1935)’in P. Hintrik’in Cenaze Müziğinin Çehreleri Barrabas Çeşitlemeleri (Akordeon ve orkestra için), J. Panula (1930)’nın Kiika İikka” Çeşitlemeleri, F. Bridge (1879-1941)’nın Ağıt, B. Britten (1913-1976)’nın Frank Bridge’in bir teması üzerine Çeşitlemeler
 
İlk olarak 16. yüzyılın ortalarında yayınlanmış eserlerde karşımıza çıkan çeşitleme tekniği, yüzyıllar boyunca besteciler için cazibesini korumuş. Bir müzik cümlesinin melodi, ritm, armoni, renk veya diğer bileşkenlerinden biri veya birçoğunun dönüştürülmesiyle ortaya çıkan çeşitlilik, bestecinin gerçek yaratıcılığını ortaya koyması için ideal bir çerçeve oluştururken, çağlar ve müzisyenler arasında bir tür iletişimin anahtarı da olabiliyor.
 
Sanat Yönetmeni şef Cem Mansur konserde yer alan eserleri şu sözlerle tanıtıyor;Günümüzün en önemli bestecilerinden Finlandiya’lı Aulis Sallinen’in çeşitleme fikrine iki farklı açıdan bakan eserleri programın ilk yarısını oluşturuyor. Olağanüstü bir güzellik ve hüznü içinde taşıyan bir halk şarkısını temel alan “P. Hintrik’in Cenaze Müziğinin Çehreleri” ancak usta bir bestecinin, bu melodiden yola çıkarak ortaya çıkarabileceği  zengin ifade yelpazesini oluşturuyor. Sallinen’in, yurttaşı akordeon virtüözü Matti Rantanen, dünyada ilk seslendirilişini yapmış olduğu  “Barrabas” Çeşitlemeleri’nde orkestranın konuğu. Karanlık olduğu kadar renkli ve derin olan bu başyapıtın ardından Rantanen, Finlandiya’lı tüm ünlü orkestra şeflerinin efsanevi hocası Jorma Panula’nın bir halk şarkısın üzerine çeşitlemeleriyle ilk yarının olumlu bir enerjiyle bitmesini sağlıyor.
 
Programın ikinci yarısı büyük İngiliz besteci Benjamin Britten’in dehasının en üst düzeyine ne kadar genç yaşında eriştiğini gösteriyor. Tüm zamanların en şaşırtıcı harika çocuklarından Britten, hocası Frank Bridge’in bir teması üzerine bestelediği Çeşitlemeler’de, yaylı çalgılar orkestrasının teknik ve ifade sınırlarını sonuna kadar, inanılmaz bir yaratıcılık ve ustalıkla kullanıyor. Bu çeşitlemelerin içinde neler yok ki: klasik çağa göndermeler yapan danslar, çılgın bir vals, duygu yüklü bir romans, en büyük ustalara yaraşır bir füg ve daha niceleri… Orkestra, bu harika çeşitlemelere vesile olan Frank Bridge’i de küçük bir eseriyle hatırlamayı ihmal etmiyor. www.akbanksanat.com