AKP'de ‘silahşör’ rahatsızlığı: Zarar veriyorlar

AKP, referandum sonuçlarının analizi için komisyon kurdu. Komisyonda medyadaki bazı isimlerin söylemlerinin partiye zarar verdiği dile getirildi.

21 Nisan 2017 Cuma, 22:49
Abone Ol google-news

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan MYK ve MKYK toplantılarında, referandum sonuçlarının analizi için parti yöneticileri ve bakanlardan oluşan 12 kişilik bir komisyon kuruldu. Toplantılarda, referandumda ‘hayır’ oylarının partinin beklentisinin altında kalmasındaki nedenler değerlendirilirken, sosyal medyadaki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’cı bazı “silahşör”den duyulan rahatsızlık dile getirildi. “Bunların sosyal medyada yaptıkları yorumlar partiye zarar veriyor, olumsuz etki yapıyor” değerlendirmesi yapıldı. AKP yönetimi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partiye üyeliğinin nasıl yapılacağı konusunda özel bir ekip kurarak çalışma yapıyor.

AKP MYK ve MKYK’de, referandum sonuçlarının analizi, ‘hayır’ diyen yüzde 48.6’lık kesimin neden ‘hayır’ dediği, özellikle İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir ve Denizli’de ‘hayır’ın önde çıkmasının nedenlerinin araştırılması için bir komisyon kurulmasına karar verildi. Parti yöneticileri ve bakanlardan oluşan komisyon, teşkilatların ve milletvekillerinin hazırlayacağı raporları da dikkate alarak bir çalışma yapacak. Bu çalışma sonucunda hazırlanan rapor, MYK ve MKYK’de değerlendirilecek.

Toplantılarda bazı üyeler, referandum sonuçlarıyla ilgili görüşlerini dile getirirken, sosyal medyadaki bazı Erdoğancı isimlerin paylaşımlarındaki üslup ve tarzı eleştirdi. Toplantıda, “Bazı silahşörlerin kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı söylemleri, toplumun sinir uçlarına dokunan yorumları partiye zarar veriyor, olumsuz etkiliyor. Referandum sürecinde bu durum yaşandı” değerlendirmesi yapıldı.

Bazı MKYK üyeleri, hayır ve evet oylarının önde olduğu illere bakıldığı zaman muhalefet partilerine mensup belediye başkanlarının ‘hayır’a katkısının çok olduğunu, ancak AKP’li belediyelerin ‘evet’e etkisinin düşük kaldığını dile getirdi. Bazı üyeler de, FETÖ ile mücadeleye değinerek KHK’lerle meslekten çıkarmalar ve mağduriyet algısının sonuçları etkilediğini kaydetti. Bazı üyeler ise ülkede bulunan Suriyeliler nedeniyle toplumda kaygı oluştuğuna dikkat çekerek, bu durumun referandum sonucuna yansıdığına dikkat çekti.

Erdoğan’a özel çalışma

AKP yönetimi, YSK’nın referandum sonuçlarını resmen ilanının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partiye nasıl üye olacağı konusunda özel bir çalışma yürütüyor. Görkemli bir tören düzenlenmesi planlanırken, birçok seçenek de değerlendiriliyor. Bu seçenekler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda üyelik formunu imzalatması, Erdoğan’ın AKP Genel Merkezi’ne gelerek partiye üye olması, 316 AKP’li milletvekilinin imzasıyla Erdoğan’a davet götürülmesi yer alıyor.