AKP ve Saray'dan ilk Tunus açıklaması: Anayasal düzene hemen geri dönülmeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Tunus'ta yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

26 Temmuz 2021 Pazartesi, 09:07
AKP ve Saray'dan ilk Tunus açıklaması: Anayasal düzene hemen geri dönülmeli
Abone Ol google-news

Tunus'ta yaşanan siyasi krize ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten açıklama geldi.

Sözcü Kalın, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Dost ve kardeş Tunus’ta demokratik sürecin askıya alınmasını ve halkın demokratik iradesinin yok sayılmasını reddediyoruz. Anayasal meşruiyeti ve halk desteği olmayan girişimleri kınıyoruz. Tunus demokrasisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağına inanıyoruz."


AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi

"Dost ve kardeş ülke Tunus’ta seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi, siyasi   meşruiyete yönelik bir darbedir. Tunus Cumhurbaşkanının meşru olmayan bu girişiminin anayasal zemini bulunmamaktadır.

 Tunus halkının 2011 yılında gerçekleştirdiği demokratik devrim,  dünya ve bölgemiz için değerli bir örnek teşkil   etmektedir. Anayasal meşruiyet zemininde bu kazanımların korunması çok önemlidir. Tunus’ta anayasal düzenin   Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir.

 Kardeş Tunus halkına bu kötülüğü yapanlar kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Tunus halkı, mevcut krizi birlik ve   beraberlik içinde aşabilecek imkân ve tecrübeye sahiptir. Bu ancak Anayasal düzene hemen geri dönülmesi ile   mümkündür."