Aksoy'dan ''İnsan Halleri''

Ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy'un ''İnsan Halleri'' isimli sergisi, 21 Ocak'ta Galeri Işık Teşvikiye'de açılacak.

19 Ocak 2010 Salı, 12:16
Abone Ol google-news

Sergide sanatçının farklı boyutlarda, mermer, taş ve bronz döküm olarak çalıştığı 40 heykeli yer alacak. Sergi, 6 Mart Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Mehmet Aksoy, yaptığı açıklamada, 45 yıldır kendisine sadık olmaya çalıştığını, sanatıyla hayatının, düşüncelerinin, duygularının örtüşmesini istediğini anlattı.

Dünya sanat mirasını özümsemeye, Mısır, Asur, Hint, Maya, Afrika sanatından el almaya çalıştığını kaydeden Aksoy, sanatın özünü bozmayan her türlü yeniliğe, tekniğe, teknolojiye açık olduğunu, sonucun heykel olmasını yeterli gördüğünü belirtti.

Aksoy, ''İçimdeki sanatçı benle iyi geçinmeye çalışıyorum. Zor beğenir, zoru sever, hep 'Neden olmasın' der, hep yeni fikirlerle rüyalarıma girer, o kendine ihanet ettirmez, neşeli de olsam, üzgün de olsam o hep oradadır. O her durumu heykele dönüştürmek ister. Bana acımaz. Beni, fizik gücümü, el becerimi, ustalığımı acımasızca kullanır, yorgunluk tanımaz, ayaklarım, dizlerim tutmasa bile 'çalış, bitir şunu' der. Ben onun heykel hamalıyım, heykel havarisiyim. İşte böyle geçinip gidiyoruz'' ifadelerini kullandı.

''Sanat küresel olamaz, bugün küresel olan dolardır'' diyen Aksoy, evrensel olanla küresel olanın birbirine karıştırıldığını kaydetti.